بره کُشان آزمایشگاه ها وسط بحران کرونا

این روزها با شیوع ویروس کرونا مردم نگران از مبتلا شدن مشتریان خوبی برای آزمایشگاه ها هستند. با وجود اعلام مراجع مربوط، نرخ مشخصی برای آزمایش ها وجود ندارد. تست پی سی آر تا ۶۱۷ هزار تومان و تست آنتی بادی تا ۱۸۰ هزار تومان انجام میشود. بیمه های تکمیلی هم هزینه تست ها را پوشش نمیدهند.

از زمان شیوع ویروس کرونا در کشور، خبر هایی مبنی برقیمت های نا متعارف تست کرونا به گوش می رسید. با آنکه در اوایل ورود این ویروس به کشور، سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان انجام تست کرونا را برای افرادی که تست کرونای آنها مثبت شده است را، رایگان اعلام کرد اما در عمل به شکل دیگری رخ می دهد. این نا مشخص بودن تعرفه ها همچنان ادامه داشت تا آنکه در ۲۱ تیر مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت، تعرفه تست سرولوژی و تشخیص مولکولی کرونا را اعلام کرد.

 

تعرفه تست سرولوژی

تست سرولوژی یا آنتی بادی از طریق گرفتن خون از فرد، وجود برخی از آنتی‌بادی‌ها در خون مشخص می‌شود و نتیجه دقیق و قابل اتکایی را هم به همراه ندارد.

سیامک سمیعی مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت درباره تعرفه مصوب تست‌های سرولوژی بیان کرد که وزارت بهداشت و شورای عالی بیمه سلامت صلاحیت تصویب تعرفه را ندارند که معنای آن این است که اگر تعرفه پیشنهاد شود، تا زمانی که هیات دولت تصویب نکند، تعرفه قانونی نیست.

او اعلام کرد که تعرفه آزمایش سرولوژی در مسیر تصویب نهایی و پیشنهاد به هیات وزیران است، و بخش خصوصی باید حدود ۲۹ هزار تومان برای آزمایش سرولوژی دریافت کند. 

هزینه تست سرولوژی در عمل

با آنکه تعرفه این تست از سوی مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سلامت وزارت بهداشت، حدود ۲۹ هزار تومان اعلام شده است اما در تماسی که با تعدادی از آزمایشگاه های خصوصی گرفته ایم، نتایج نشان می دهد که این هزینه از ۵۵ هزار تا ۱۸۱ هزار تومان متفاوت است و شامل بیمه هم نمی شود.

در جدول زیر هزینه تست آنتی بادی در ۱۲ آزمایشگاه مختلف در تهران را مشاهده می کنید

تعرفه تست پی سی آر

تست پی سی آر در حال حاضر دقیق ترین روش برای شناسایی ویروس کرونا در بدن است و از طریق مخاط حلق یا بینی، مبتلا شدن یا عدم ابتلای فرد به کرونا را نشان می دهد.

سمیعی درباره هزینه تست‌های PCR اعلام کرد که هزینه تست تشخیص مولکولی کرونا، ۵۸۶ هزار و ۵۰۰ تومان است و تامین اجتماعی هم می‌گوید که این هزینه می‌تواند کمتر هم باشد. البته در بخش دولتی این هزینه رایگان است.

هزینه تست پی سی آر در عمل

بنابر آنچه سید حسن هاشمی مدنی عضو هیأت مدیره‌ انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی در فروردین ماه، اعلام کرده است، هزینه تامین کیت برای آزمایشگاه حدود ۳۰۰ هزار تومان است.

در آزمایشگاه های خصوصی انجام این تست از ۴۵۰ هزار تا ۶۱۷ هزار تومان هزینه را به دنبال دارد و در آزمایشگاه های دولتی، این تست تنها  با تشخیص پزشک، برای افراد بیش از ۶۰ سال سن و یا افرادی که دارای بیماری زمینه ای باشند، رایگان است.

در جدول زیر هزینه تست pcr را در ۵ آزمایشگاه مختلف در تهران مشاهده میکنید

نکته قابل توجه این است که بیمه های تکمیلی، هزینه هیچکدام از تست های کرونا را پوشش نمی دهند و افراد فارغ از هزینه درمان، باید مبالغ هنگفتی را جهت انجام تست کرونا بپردازند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *