فاضلاب بیمارستانی کجا میریزد: روی زمین یا زیر بتون؛ مساله این نیست

چند سال قبل، رسانه ها تصاویری از فاضلاب بیمارستان شهید چمران اصفهان منتشر کردند. بیمارستان پس از فشار رسانه ای، اعلام کرد مشکل حل شده است. اکنون دوباره به آن محل رفتیم، ظاهر مکان فرق کرده، اما بوی فاضلاب همچنان در فضاست، روی کانال ها و لوله های فاضلاب بتن ریخته شده، اما همچنان گیاهان در رطوبت این محل رشد میکنند.

هرچند گفته میشود فاضلاب پیش از دفع تصفیه میشود، اما کارشناسان معتقدند آب تصفیه شده هم میتواند مضر باشد

دریا قدرتی پور: بوی نامطبوع فاضلاب و رنگی که به سیاهی می زند؛ اینجا چند قدمی بیمارستان چمران است که تا چند سال قبل فاضلابش به رودخانه می ریخت. حالا لوله ها با مکعب های بتونی و سیمانی پوشیده شده اند، اما هنوز هم این ابهام وجود دارد که فاضلاب چمران به رودخانه ریخته می شود ؛ اما این بار از زیرزمین.

اتفاقی که به گفته اهالی از سالیان سال پیش در این منطقه وجود داشته ، اما با رسانه ای شدنش باعث شده که فاضلاب در محل دیگری یا شاید زیر زمین محو شده باشد. در گذشته نه چندان دور اگر در حوالی بیمارستان چمران- بزرگترین بیمارستان تخصصی قلب در اصفهان- قدم می زدی درست پشت این بیمارستان ، اولین چیزی که جلب توجه می‌کرد، بوی بد و حجم زیاد آبی بود که با وجود خشکسالی رودخانه، جاری بود.حالا بوی بد ناشی از فاضلاب وجود دارد اما نشانی از لوله های فاضلابی که از بیمارستان نشات می گرفت نیست.

سی سال زندگی با بوی فاضلاب

“اصغر.ح” که حدود ۳۰ سال است در این منطقه، کشاورزی می‌کند در حالی که با بیلش به زمین ضربه می‌زند می‌گوید: از زمانی که این بیمارستان افتتاح شد با مشکلات و بیماری‌های زیادی دست به گریبانیم. ما از آب زاینده‌رود برای آبیاری محصولاتمان استفاده می‌کنیم و به دلیل اینکه بالاخره فاضلاب بیمارستان عفونت دارد، بچه‌ها و بزرگسالان دچار بیماری می‌شوند. اما این وضعیت به همین‌جا ختم نمی‌شود.

“معصومه” همسر او هم از بوی نامطبوعی می گوید که سالیان سال وجود داشته و فضای این منطقه را دربرمی گرفته و ساکنان این منطقه را آزرده می کرده . به گفته اهالی، مسئولان بیمارستان ریخته شدن فاضلاب به زاینده رود را تکذیب می کنند و می گویند فاضلاب تصفیه شده وارد بستر رودخانه می شود.

 

فاضلاب تصفیه شده هم مضر است

اما کارشناسان می گویند اگر فاضلاب تصفیه هم شود نباید به رودخانه بریزد. به گفته حسین صفاری، مدیر بهداشت محیط استان اصفهان، حتی اگر فاضلاب بیمارستان ضدعفونی شود، اجازه برای ورود به زاینده‌رود ندارد، به این دلیل که پساب ناشی از فاضلاب بیمارستان بیماری‌های عفونی ایجاد می‌کند و تنها برای گیاهان غیرمثمر می‌توان استفاده کرد.

مسئولان بیمارستان چندی پیش اعلام کردند که دستگاه uv برای حل مشکل فاضلاب و ضدعفونی پساب خریداری شده است اما همچنان این ابهام وجود دارد که این دستگاه می تواند تمامی آنچه که به زاینده رود وارد می شود را تصفیه و بی خطر کند؟

ریاحی، معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان این راهکار را کافی نمی داند. او چندی پیش در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها با بیان مشکلات فاضلاب بیمارستان‌ها و مراکز درمانی سطح استان، آن را مسئله ای بحرانی عنوان کرد و افزود: بار آلودگی آنتی بیوتیکی در فاضلاب بیمارستان‌ها بسیار بسیار بالاست، مکاتبات زیادی نیز با دانشگاه علوم پزشکی استان در این خصوص انجام شده و همچنان منتظر حصول نتیجه هستیم.

نتیجه ای که معلوم نیست در زمینه بیمارستان چمران به سرانجام رسیده یا نه. یا بودجه ها کفاف نداده اند و فاضلاب ها کار خودشان را پنهانی انجام می دهند.

هرچند گفته میشود فاضلاب پیش از دفع تصفیه میشود، اما کارشناسان معتقدند آب تصفیه شده هم میتواند مضر باشد
هرچند گفته میشود فاضلاب پیش از دفع تصفیه میشود، اما کارشناسان معتقدند آب تصفیه شده هم میتواند مضر باشد

 

بیماری مردم بومی و تکذیب مقام مسئول

رویکرد مسئولان استانی به این مقوله همچنان تکذیب است، آنها می گویند هیچ بیمارستانی در اصفهان نیست که فاضلابش به زاینده رود بریزد. اما اگر این اتفاق نمی افتد، چرا مردم این منطقه که کشاورز هستند یا دام هایشان را در این منطقه به چرا می آورند با مشکلات روده ای و عفونت های بیشمار دست و پنجه نرم می کنند؟

حسین از ۵ سالگی با خانواده اش در این منطقه سکونت داشته و با چشم خودش دیده که سالیان سال و از زمانی که او به یاد دارد، فاضلاب بیمارستان به زاینده رود وارد می شده است و مردمی که زمین هایشان را با این آب آبیاری می کرده اند دچار مشکلات زیادی بوده اند.

اما چند سالی می شود که بتون های سیمانی جای لوله ها را گرفته اند!  او دیگر لوله ها را ندیده اما گیاهانی که در کنار این بتون های سیمانی روییده اند نشان از رطوبتی می دهد که از زیر زمین پدید آمده است و ممکن است فاضلابی باشد که از بیمارستان جاری می شود و همچنان خطر آن ممکن است مردم این منطقه را تهدید کند.