نگاه کاسب کارانه مافیای چوب به زاگرس / کامیون ها به صورت روزانه از کردستان و لرستان چوب قاچاق حمل می کنند

«عرفان حسینی» عضو انجمن «چیاسبز مریوان» به «شمارسانه» می گوید:« طبق آمار روزانه ۲۰۰ تا ۲۲۰ کامیون چوب از سمت شمالی زاگرس و لرستان به تهران و شمال کشور روانه می شود و نهاد های مسئول به طور کامل مانع آنها نمی شوند.»


پویا قادرمرزی

انگار قرار نیست زاگرس در کردستان رنگ آرامش را به خود ببیند.گاهی می سوزد و گاهی چوب درختانش قاچاق می شود. قانون نیز در این باره نقش جدی را ایفا نمی کند. از زمانی که طرح تنفس ۱۰ ساله به جنگل های شمال داده شد، مافیای چوب به سمت غرب آمد. بیشترین فعالیت این مافیا در مریوان و سروآباد انجام می شود. هر هکتار از جنگل های زاگرس (از جمله جنگل های لرستان) سالانه به طور متوسط ۴۵۲ / ۱۹ کیلوگرم از عناصر  فسفر و نیتروژن به ارزش تقریبی ۹۹۶ هزار ریال را تامین می کند.

نابودی زاگرس و هجوم سیل
«عرفان حسینی» عضو انجمن «چیا سبز مریوان» درباره این موضوع به «شمارسانه» می گوید که:« سیلی که فروردین ۹۸ در لرستان جاری شد بخشی از خسارت  های ناشی از قاچاق  چوب  و تخریب جنگل های زاگرس بود.»
نتایج تخریب جنگل ها در سیل لرستان به خوبی برای همه روشن شد. قطع درختان بالادست وجنگل خواری موجب فرسایش خاک در لرستان شد .
روزی ۲۰۰ کامیون برای قاچاق چوب
«عرفان حسینی» به ما می گوید :« طبق آمار روزانه  ۲۰۰ تا ۲۲۰ کامیون چوب از سمت  شمالی زاگرس و لرستان به تهران و شمال  کشور روانه می شود و  نهاد های مسئول به طور کامل  مانع  آنها نمی شوند.»

تعقیب و پیگیری خبرنگار شمارسانه در جاده های کردستان

این آمار در حالی بیان می شود که طبق ماده ۱۱ تصویب نامه شماره ۵۹‎٨۷۹ ه ت هیئت وزیران، در هرجا از طبیعت یا در باغی اگر تعدادی درخت قطع شود، باید حتما کارشناسان کشاورزی قبل از قطع درختان بر آن نظارت داشته باشند .
همچنین طبق ماده ۴۸ قانون حفاظت حمل چوب و هیزم حاصل از درختان جنگلی به عهده منابع طبیعی است.
«عرفان حسینی»در ادامه این توضیحات می گوید:«قطع درختان و از بین بردن جنگل ها باعث فرسایش خاک می شوند. طبق آمار ها میزان فرسایش خاک در کشور ۲ میلیارد تن است. ایران مقام نخست بیشترین فرسایش خاک را در جهان دارد. با وجود اینکه  ۸۰ درصد پوشش زاگرس  درخت بلوط است و خاصیت فوق العاده ی برای  مبل سازی و کارخانه های مربوطه دارد از این بابت به ترتیب مریوان ،سروآباد و بانه بیشترین خسارت را از این موضوع دیده اند.»
عرفان حسینی در توضیح این وضعیت نیز  می گوید:«منابع طبیعی باید طبق قانون در استان های مرزی  و جنگلی نیروی گشت  و بازرسی را داشته باشدکه بتواند از تخریب محیط زیست جلوگیری کند اما در مریوان اینگونه نیست و ماشین های حمل چوب به راحتی از بازرسی ها عبور می کنند.بی توجهی به اهمیت محیط زیست در ایران فقط متخص به قاچاق چوب نیست ،خشکی دریاچه ارومیه و ریزگردهای اهواز از جمله اتفاقات ناگوار محیط زیستی ست که تاکنون اقدامی برای جلوگیری از بروز این حوادث اتخاذ نشده است
تلاش مردم محلی برای مقابله با قاچاق
عرفان حسینی اما از تلاش مردم محلی برای مقابله با قاچاق چوب می گوید که: «با ترویج آموزش و آگاه سازی مردم در روستاها و  همچنین به کمک رسانه ها توانسته تا ۸۰ درصد از قاچاق چوب جلوگیری شود. مردم به محض مشاهده کامیون های حمل چوب آن را گزارش می دهند.در بحث جنگل خواری سازمان جهادکشاورزی یکی از ارگان هایی ست که با تصویب تبدیل باغات به  اراضی دیمی خسارت جبران ناپذیری به محیط زیست استان وارد کرده است.روستاهای اطراف مریوان سردوش وکانی سانان  که تا چندسال قبل مانند یک جاذبه توریستی نقش عمده ای در جذب گردشگر به این مناطق داشت نیز اکنون نشانی از روستا ندارند.  اکثر زمین ها برای تولید انگورسیاه تبدیل شده اند.»

حمل چوب در اولن ساعات صبح در جاده ها

«عرفان حسینی» در این باره به «شمارسانه» می گوید:«منطقه مریوان و سروآباد دربحث ذغال گیری  و جنگل خواری شدت بیشتری دارد و در این مناطق شاهد کمترین برخورد نهادهای مسئول هستیم.برخی از آنها چندسال قبل به دستور دادستان تمامی خانه باغ را قلع و قمع کردند، اما امسال نه تنها جنگل خواری و ساختن خانه باغ را مجددا شروع کرده اند بعضی از آنها طبقات بیشتری نیز می سازند.»
آفت واگذاری ارضی جنگلی به مردم
چندی پیش برای نخستین بار قرار بود در استان کردستان و با واگذاری اراضی جنگلی مخروبه به مردم و تبدیل آن به باغ آن هم با اولویت متصرفان جنگل آغاز شود با مخالفت بسیاری از فعالین ،متخصصان و انجمن‌های علمی کشور متوقف ماند .اما بعدها این طرح به تصویب دولت رسید و قرار شد طبق برنامه ششم توسعه در فاز نخست حدود ۵۰۰ هزار هکتار از مراتع شیبدار از مجموع ۷ میلیون هکتار اراضی مرتعی و شیبدار کشور به متقاضیان واگذار شود.با تصویب این قانون ها  جاذبه های گردشگری تک به تک در حال نابودی و تصرف به دست زمین خواران می باشد  دریاچه زریبار که یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مریوان نیز شناخته می شود  از این قاعده مستثنا نماند.


«عرفان حسینی» در این باره می گوید«: با توجه به سهم جذب جنگل های بلوط در جذب کربن یعنی ۱۸۷۰۰۰۰ تن و با در نظر گرفتن میانگین قیمت دلار ،ارزش جنگل های بلوط استان لرستان از نظر جذب میزان دی اکسید کرین مبلغ ۱۸۰میلیارد ریال تعیین می شود.میزان تولید اکسیژن توسط جنگل های زاگرس ۲/ ۵ تن در هکتار می باشد که با توجه به مساحت جنگل های استان این مقدار برابر است با ۲۱۲۵۰۰۰ تن تولید . این ارقام نشان از اهمیت جنگل های بلوط دارد که تا چه حد می تواند برای محیط زیست موثر باشد.اما متاسفانه جنگل های زاگرس در سکوت تمام می شوند و هیچ ارگانی در مسئولیت خود تلاشی برای حفظ جنگل های زاگرس نمی کند .»
قاچاق چوب از جنگل های غرب کشور پس از کنترل جنگل های مناطق شمالی کشور ، حالا چنان روشن و آشکار است که به نظارت فوری و دقیق نیاز دارد.جنگل های بلوط و زاگرس ضامن بقای بخشی بزرگ از مناطق غربی کشور هستند و آسیب به آنان ، آسیب به پایداری بقای محیط زیست ایران است.