درختان چارباغ را پیش پای مترو سر می برند / بی توجهی به اخطارهای کارشناسان کار دست چهارباغ تاریخی داد

طی ۲۰ سال چشم انتظاری اصفهانی ها برای راه‌اندازی متروی اصفهان، این درختان شهر بودند که به عنوان بی دفاع ترین و کم هزینه ترین موجودات زنده برای مکان یابی ایستگاه های مترو مورد توجه قرار گرفتند

دریاقدرتی پور

سازه های آهنی و کارگاه ها مدتی است سیمای چهارباغ را تغییر داده اند. مساله مهم در وضعیت اخیر چارباغ ، موضوع درختان آن است. درختانی که به گفته بسیاری از تشکل های محیط زیستی ، جابه جایی برخی از آنان غیرممکن بوده و قرار است دیگر نباشند. اصفهان و چهارباغش انبوهی از خاطرات تاریخی را برای شهروندان اصفهانی و آن ها که به این شهر می آیند زنده می کند. خیابانی که از میدان انقلاب شروع می شود و به دروازدولت می رسد و پر از نوستالژی است.طولانی ترین پیاده راه جهان در خطر تغییرات غیراصولی

چهارباغ عباسی که به عنوان یکی از طولانی ترین پیاده راه های جهان شناخته می شود و چهار طرفش را درخت های کهنسال احاطه کرده اند. با اینکه مسئولان شهری تاکید می کنند که درختان کهنسال اصفهان حفظ خواهد شد، اما وقتی کلنگ اولین ایستگاه مترو در چهارباغ به زمین خورد، مدیر عامل سابق سازمان پارک ها و فضای سبز استان اصفهان عنوان کرد که:« ناگزیر برخی از درختان اصفهان قطع خواهد شد».

در آن زمان «احمد سلیمانی پور» معتقد بود که وقتی قرار است یکی از مهم ترین پروژه های عمرانی در اصفهان اجرا شود و گلوگاه هایی که ساعت ها وقت مردم را تلف می کند باز شود به ناچار در برخی مکان های این خیابان ممکن است تنگناهایی ایجاد شود که مجبور به قطع درختان شویم.

البته او این اطمینان را هم داد که در طول مسیر ایستگاهی مترو سعی شده کمترین آسیب به درختان این منطقه برسد و همچنین از ایجاد کمیسیون حفظ و گسترش شورای شهر خبرداد و گفت که «این شورا از نماینده حقوقی شهرداری، مدیریت منطقه، مدیریت سازمان پارک ها وفضای سبز، کارشناسان محیط زیست تشکیل شده بود و بعد از سخت گیری های زیاد تصمیم به قطع یا جابه جایی ۱۱ درخت در چهارباغ گرفت».

در حالی که «مدیرعامل پارک ها و فضای سبز» استان اصفهان به مردم اطمینان داد که محور و بافت ظاهری چهارباغ دست نخورده باقی خواهد ماند، اما اسب آهنی نگذاشت سخنان او به درستی اعمال شود. اکنون نمای چهارباغ با درختان چند ده ساله به جای ۵۰۰ ساله های تاریخی جایگزین شده است.

در همان زمان بود که وحید فولادگر، عضو دیگر شورای اسلامی شهر هم حفظ درختان را ضروری، اما متوقف کردن پروژه مترو را هم غیر ممکن دانست و راهکار آن را جایگزین کردن درختانی دانست که می تواند جای درختان کهنسال را بگیرد:«به ناچار باید برخی از درختان را قطع کرد چرا که دستگاه هایی که برای جابه جایی درختان به کار می رود تنها بر روی درختانی جواب می دهد که ریشه هایشان در عرض دو متر عمیق شده اند، اما بیشترین تمهیدات را به کار می بریم تا کمترین آسیب به درختان چهارباغ برسد». این در حالی است که «فروغ مرتضایی نژاد» ، «مدیرعامل فعلی سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری اصفهان» معتقد است که تنها چند درخت قطع شده اند و بقیه انتقال یافته اند. وی با اعلام اینکه همه درختان چهارباغ به دلایلی از محور اصلی خودشان خارج و قطع شده بودند؛ به «شمارسانه» می گوید: «درختان ۲ یا ۳ ساله را جایگزین آن‌ها کرده بودیم، اما با بررسی‌های انجام شده برای برگرداندن چهارباغ به هویت قبلی ، به این نتیجه رسیدیم که می‌توان درختان با سن بالاتری در این خیابان کاشت.»

مترو یا محیط زیست؟

طی ۲۰ سال چشم انتظاری اصفهانی ها برای راه‌اندازی متروی اصفهان، این درختان شهر بودند که به عنوان بی دفاع ترین و کم هزینه ترین موجودات زنده برای مکان یابی ایستگاه های مترو مورد توجه قرار گرفتند.کارشناسان محیط زیست و فعالان حوزه میراث فرهنگی بارها اخطار داده بودند که درختان کهنسال اصفهان به عنوان ریه های تنفسی نباید به هیچ عنوان تخریب شوند. اما قدرت آهن و فولاد بیشتر بود.حالا شاهد تنگ شدن چهارباغی هستیم که اگر در این روند، محیط زیست و فضای سبز  شهری مانند اصفهان از بین برود موجودیت این شهر به عنوان محلی برای سکونت و آرامش به خطر می افتد.

در این میان مدیران شهری نیز حق را به خودشان می دهند. ترافیک سنگین در حلقه های زندگی شهرنشینی ،مدیران شهری را بر آن داشته تا با ایجاد مترو کمی از مشکلات را کاهش دهند. به اعتقاد آن ها حفظ آرامش شهروندان در این خیابان های شلوغ مهم تر از درختانی است که خیلی وقت است بار آلودگی هوا را به دوش می کشند و باید به سبب ایجاد ایستگاه های مترو با قیمتی که بسیار گران است قطع شوند.