ریه های خراشیده از آلودگی نفتی / پتروشیمی تبریز در بیانیه ای مشکل آلایندگی روزهای اخیر را ناشی از اشکال فنی دانست

طی روزهای گدشته و در حالی که اخبار مربوط به افزایش ناگهانی قیمت بنزین و حوادث پس از آن در صدر اخبار کشور بود ، بار دیگر تصاویری از مردم ساکن در حاشیه پتروشیمی تبریز به دست «شمارسانه» رسید که نشان می دهد ، آلایندگی این شرکت بزرگ پتروشیمی کشور اما چنان بود که طی چند روز تصاویری از ساکنان مناطق اطراف برای شمارسانه ارسال شده است.
اما این بار برخلاف بسیاری از موارد قبلی به جای انکار یک سره ، در تاریخ ۹ آذر ۱۳۸۹ توسط روابط عمومی خود بیانیه ای به شرح زیر نیز صادر کرد:
«به دلیل بروز مشکل فرآیندی در کمپرسور C-201 ، سیستم ایمنی واحد الفین مجتمع عمل کرده و در نتیجه هدایت Cracked Gas خروجی از کوره های کراکینگ این واحد به مشعل اصلی مجتمع و در اثر فرآیند احتراق ناقص در مشعل مذکور از ساعت ۱۳:۱۶ بعد از ظهر امروز ، کیفیت Flaring به شدت کاهش یافته و توام با دود غلیظ میباشد. انتظار میرود Flaring تا ساعت ۱۶:۰۰ ادامه داشته باشد.
روابط عمومی پتروشیمی تبریز»
این موضوع که صدور بیانیه توسط پتروشیمی و پذیرش مسولیت می تواند گام نخست اصلاح باشد دارای اهمیت است اما طبق گزارش مردم محل و ساکنان در حالی که پتروشیمی تبریز مشکل را اشکال فنی دانسته بود که تا ساعت ۱۶ روز ۹ آذر برطرف خواهد شد تصاویری به دست شما رسانه رسیده است که نشان می دهد در روز ۱۰ اذر نیز این روند همچنان ادامه داشته و چندین بار قطع و دوباره تکرار شده است.
امید است سازمان محیط زیست آذربایجان غربی ، بیش از پیش به موضوع نظارت به آلاینده ها بپردازد و همچنین با تقدیر از مسول دانستن پتروشیمی برای حداقل توضیح وضعیت برای ساکنان اطراف هر چه سریع تر مشکل فنی به وجود آمده را برای حفظ سلامت شهروندان و محیط زیست منطقه حل کند.