نارضایتی گرگانی ها از کیفیت ساخت بنیاد مسکن ؛ خانه ها روی آب، چاره جویی بی جواب

ساکنان می گویند بارها برای اصلاح و تعمیر خرابی ها به بنیاد مسکن مراجعه کرده اند؛ اما تاکنون توجهی به درخواست های مکرر کتبی و شفاهی آنها نشده است. اگر چه معدود واحدهایی نیز توانسته اند خودشان خرابی ها را تعمیر کرده و بخشی از هزینه های این تعمیرات را از بنیاد مسکن دریافت کنند

می گویند “خانه” ، پیش از اینکه یک “سازه” باشد یک نهاد است و یک سرپناه؛ جایی ست که ساکنان آن در آنجا احساس آرامش و امنیت کنند نه ناراحتی و خستگی.

اینجا اما در شهرک جدید بنیاد مسکن گرگان که یکی دو سال (؟) است تحویل ساکنان شده ساکنان زیادی نه تنها زیر سقف های خود احساس امنیت نمی کنند که با هر باران و باد و توفان، دلهره ی خرابی گچ دیوار و خیس شدن کمد رختخواب و پوسیدن فرش ها را دارند.

وظیفه اصلی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که در فروردین ۱۳۵۸ با فرمان امام خمینی (ره) کار خود را آغاز کرد، ارائه طرح های مورد نیاز برای ایجاد مسکن اقشار مستضعف، انجام پروژه‌های کارشناسی دربارهٔ زمین های روستایی، کمک در جهت تأمین مصالح ساختمانی و … بود.

پروژه های بنیاد مسکن در استان های شمالی به دلیل کمبود زمین های بایر، اغلب در غالب شهرک هایی در حومه شهرها اجرایی شد.

یکی از این شهرک ها که در گلستان ساخته و تحویل مردم شده، شهرک آسایش است.
این شهرک که در انتهایی ترین نقطه شهر و در جوار اراضی کشاورزی احداث شده، در شمال جغرافیایی مرکز استان گلستان واقع است.
خانه های این شهرک که اغلب کمتر از دوسال و برخی حتی چند ماه است تحویل خریداران شده، مشکلات متعددی برای ساکنان داشته اند.

از مسائل مربوط به آسفالت ورودی و باغچه ها گرفته تا معظم هایی مثل فاضلاب و آسانسور. اما یک مشکل جدی که مدت هاست ساکنان این شهرک ها را درگیر کرده معضل نفوذ آب باران از برخی منافذ دیوارهاست.

این مشکل جدی در برخی واحد ها ساکنان را شدیدا درگیر کرده و مشکلات فراوانی را برای آنها فراهم آورده از دو موضوع نشات گرفته است.یکی نفوذ آب باران از بخش بیرونی ساختمان به علت ایزوگام نشدن بخش های در معرض باد وباران و دیگر نشت آب از لوله های سرویس های بهداشتی و لوله کشی های داخلی ساختمان.

ساکنان می گویند بارها برای اصلاح و تعمیر خرابی ها به بنیاد مسکن مراجعه کرده اند؛ اما تاکنون توجهی به درخواست های مکرر کتبی و شفاهی آنها نشده است. اگر چه معدود واحدهایی نیز توانسته اند خودشان خرابی ها را تعمیر کرده و بخشی از هزینه های این تعمیرات را از بنیاد مسکن دریافت کنند.

بخش نهم : مشکل این است که آنها می گویند امکان مالی تعمیر خرابی ها را ندارند؛ چرا که دار و ندارشان را برای خرید این خانه ها داده اند و اقساط ماهیانه را نیز به زور می توانند تامین کنند.