پرونده ۵۰۰ اثر، سرقت آثار هنری و پارس آریان/ قسمت سوم: کلوب بزرگان

بر اساس اطلاع خبرگزاری ها، میرولد در تاریخ دهم شهریور ۱۳۹۲ با حکم وزیر کشور به سمت معاونت سیاسی وزیر منصوب شد و پس از هفت ماه استعفا داد، یعنی در فاصله ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ تا پایان این سال، وی معاون وزیر بوده است. بر اساس صورت جلسه مورخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲، آقای میرولد به نمایندگی از «پارس آریان» عضو هیات مدیره شرکت «  توسعه انبوه سازی پاسارگاد » تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ انتخاب شد. این شرکت درتاریخ اول دی ماه ۱۳۹۲ (که هنوز میرولد از معاونت استعفا نداده بود) «علی اسلامی بیدگلی» را جایگزین میرولد می کند. تکلیف چهار ماه بین انتصاب به عنواتن معاون وزیر، فاصله تا معرفی جایگزین چیست؟ آیا میرولد طی این چهار ماه همچنان عضو هیات مدیره این شرکت بوده؟ که این میتواند در موضوع مرتبط با اصل ۱۴۱ باشد.

خلاصه و یادآوری: در قسمت های قبلی این گزارش ابتدا به ارتباط مجموعه «پارس آریان» از شرکت های «بانک پاسارگاد» با ماجرای حراج تهران و مسئولان سابق هنر و فرهنگ کشور نظیر: «سید محمد بهشتی» و «سمیع آذر» همچنین گروه قطعه سازی «عظام» و «ایروانی» اشاره شد. بعد به سراغ سهامداران شرکت پارس آریان رفتیم و به سهم اشخاصی نظیر «سید حسین میرمحمد صادق» «همقدم» و «همقدمان» و مرتبطان با خانواده مشهور «مدلل» پرداخته شد.  (اینجا بخوانید)

 

 

امیرهادی انواری- ماجرای ۵۰۰ اثر و موزه موسوم به «موزه بانک پارسیان» اتفاق کمی در حوزه هنرهای تجسمی نبوده و نیست. بی شک برای داشتن چشم اندازی روشن، باید دید این موزه متعلق به کیست و عمق مالکان تا کجاست. جهت شناخت بهتر «پارس آریان» کمی درباره ریاست هیات مدیره شرکت، یعنی «مجید قاسمی» بدانیم. وی از جمله مدیران اقتصادی دهه شصت است. ذکر تمام سمت های وی موضوع این گزارش نیست، اما مهم ترین سمت های او به این شرح است: از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۵ مدیرعامل «بانک ملی»  و از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۸ رئیس کل «بانک مرکزی». از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ معاون صنعتی و پشتیبانی، همچنین قائم‌مقام وزیر نیرو. از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰ رئیس هیئت مدیره شرکت «ذوب آهن اصفهان» و از سال ۱۳۹۲ معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام.

این تمام ماجرا نیست…

 

کلوب بزرگان، نخبگان  و آقازاده

قاسمی عضو هیات امنای موسسه ای به نام «پشتیبانی پژوهش های پیشرفته تهران» است که همین چند ماه قبل براه افتاده است. دو نفر دیگر از اعضای هیات امنای این موسسه که اخیرا در طبقه دوم ساختمان شماره یک، کوچه پنجم در خیابان درختی شهرک غرب هم تاسیس شده قابل توجه است: «اردکانیان» وزیر فعلی نیرو* و آقازاده علیرضا «شیخ عطار»، حجت شیخ عطار؛[۱] دیپلمات کارکشته که در دولت احمدی نژاد و روحانی سفیر ایران در آلمان، در دولت های هاشمی و خاتمی سفیر ایران در هند بوده است. در سال های دهه شصت هم تجربه استانداری کردستان و آذربایجان غربی را در کارنامه دارد. حجت اما بیشتر به دنبال کسب و کارهای جدید است، همان ها که وزیر فعلی ارتباطات چند وقت یکبار درباره شان حرف میزند: سرویس های ارزش افزوده، او از بنیانگذاران گروه «حصین» است. در هیات امنا، نام «بهاء‌الدین شریعت» نیز به چشم میخورد، چهره علمی که در کنار قاسمی در موسسه خاتم (که بعدا به آن پرداخته خواهد شد) و دانشگاه بوعلی هم به چشم میخورد.

 

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید
برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید

 

حجت شیخ عطار: نایب رئیس شرکت « بصیر پردازش قشم» در سال ۹۲ [۲] و بازرس همین شرکت در سال ۹۳ [۳]، مدیر عامل شرکت « داتیس آرین قشم» در زمان تاسیس[۴] و عضو هیات مدیره « خدمات فناوری نوآور پاسارگاد» در سال ۸۸ و در بدو تاسیس[۵] بوده است. البته شرکت خدمات نوآور پاسارگاد در سال ۹۶ منحل شد.[۶]

 

جچت شیخ عطار، فرزند علیرضا شیخ عطار
جچت شیخ عطار، فرزند علیرضا شیخ عطار

 

بصیر پردازش قشم: حجت شیخ عطار پس از تاسیس حضور رسمی چندانی در شرکت نداشته است، اما شرکت به نظر تنها از طریق او با مجموعه پاسارگاد ارتباط نداشته است و سایر اشخاص ارتباط بیشتری داشتند. این شرکت در سال ۸۵ تاسیس شده و برخی محصولات آن از این قرار است: سامانه ثبت چهره (Face Detection) ، محصولات مورد استفاده جهت پخش زنده تلویزیونی و سامانه های کنترل و ثبت سرعت خودروها. بر اساس آخرین اطلاع اعضای هیات مدیره شرکت را: «محمدرضا رزوان» رئیس هیئت مدیره، «محمد حسین فرداد» نایب رئیس هیئت مدیره، «محمد صادق مکارم» مدیرعامل و عضو هیات مدیره، «مهدی کشاورز امیری» هیات مدیره و «محمد مهدی صبوریان» هیات مدیره، تشکیل دادند. [۷]

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید
برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید

محمدرضا رزوان: از جمله مدال آوران المپیاد های علمی و در حال حاضر عضو هیات علمی دانشکده علوم ریاضی دانشگاه شریف است. او علاوه بر بصیرپردازش قشم، عضو هیات مدیره « شرکت مهد تجارت گستران عطار»[۸] نیز به شمار میرود. ریاست هیات مدیره شرکت «طرح و توسعه پرتو انرژی ایرانیان»[۹] از دیگر فعالیت های اوست. او همچنین نایب رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت تازه تاسیس «پردیس صنایع سیلیکون آراز» نیز به شمار میرود، شرکتی که دیگر اعضای آن را «مهد تجارت گستران عطار» و «طرح و توسعه پرتو انرژی ایرانیان» تشکیل دادند.[۱۰]

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید
برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید

رزوان در سال ۹۳ عضو هیات مدیره شرکت « توسعه فن آوری همیار مهندسی تفاهم » بوده[۱۱]، شرکتی که هم اکنون هیات مدیره آن را اشخاصی چون: «مهدی میرمعزی» به نمایندگی از شرکت «پلی اتیلن گستران البرز»، شرکت «گسترش انرژی پاسارگاد» و شرکت «مدیریت طرحهای صنعتی نفتانیر» تشکیل دادند.[۱۲] نفتانیر از شرکت های زیر مجموعه گسترش انرژی پاسارگاد وابسته به بانک پاسارگاد است، تنها یکی از پروژه های آن خط لوله ششم انتقال گازاز میدان نفتی پارس جنوبی است.

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید
برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید

سیدکاظم میرولد: ترکیب هیات امنا و هیات مدیره شرکت «پشتیبانی پژوهش های پیشرفته تهران» بسیار منحصر به فرد است. در آن از وزیر گرفته تا چهره های دانشگاهی قدیمی و نخبگان جوانتر و حال مدیران اجرایی-سیاسی به چشم میخورد. در اینجا اما به سیدکاظم میرولد، یکی از اعضای هیات امنا میرسیم، او از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷ استاندار ایلام بوده، از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۵ نماینده ملایر در دو مجلس سوم و چهارم بوده، از ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳ رئیس دیوان محاسبات کشور بوده، ظاهرا در دولت های احمدی نژاد سمت قابل ذکری نداشته، اما در سال ۱۳۹۲، با پیروزی حسن روحانی مجددا به عرصه بازگشته و از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۳ معاونت سیاسی وزارت کشور را به عهده می گیرد.

 

میرولد، رئیس فعلی هیات مدیره بانک پاسارگاد، پیش از این معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس دیوان محاسبات کشور بوده
میرولد، رئیس فعلی هیات مدیره بانک پاسارگاد، پیش از این معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس دیوان محاسبات کشور بوده

هم اکنون او رئیس هیات مدیره بانک پاسارگاد است[۱۳] وبه همراه مجید قاسمی(نایب رئیس و عضو هیات مدیره و مدیرعامل بانک پاسارگاد) عضو هیات امنای «پشتیبانی پژوهش های پیشرفته تهران»[۱۴]. البته سمت های او به همینجا خاتم نمیشود. میرولد در سال ۱۳۹۶، به نمایندگی از شرکت «پارس آریان» نایب رئیس شرکت « نسیم سلامت پاسارگاد»[۱۵] میشود. هم اکنون میرولد به نمایندگی از «ارزش آفرینان پاسارگاد» عضو هیات مدیره شرکت «میدکو» است. هیات مدیره ای که سایر اعضای آن عبارتند از: مجید قاسمی به نمایندگی از بانک پاسارگاد – رئیس هیئت مدیره، علی اصغر پورمند، به نمایندگی از شرکت مبنای خاورمیانه – مدیرعامل و نائب رئیس هیئت مدیره، علی پالیزدار به نمایندگی از شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد وعلی اکبر امین تفرشیبه نمایندگی از شرکت سرمایه گذاری پارس آریان.[۱۶]

برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید
برای دیدن تصویر در ابعاد بزرگتر روی آن کلیک کنید

میرولد همچنین عضو هیات مدیره شرکت «مبنای خاورمیانه» -از زیر مجموعه های گروه مالی پاسارگاد- به نمایندگی از «بانک پاسارگاد» است[۱۷]، او در سال ۹۴ به نمایندگی از شرکت « سامان تجارت تدبیر ایرانیان» عضو هیات مدیره شرکت «گسترش انرژی پاسارگاد » بوده است.[۱۸] در همین سال، شرکت «شرکت توسعه انبوه‌سازی پاسارگاد» اعضای هیات مدیره خود را معرفی می کند؛ بر این اساس میرولد در اینجا به نمایندگی از«سامان تجارت تدبیر ایرانیان» نایب رئیس هیات مدیره است. رئیس هیات مدیره «علی عبدالعلی زاده»، نماینده شرکت «ساختمان شهرسازی هشتم» است. «علی اسلامی بیدگلی» نیز که در قسمت اول به او اشاراتی شده بود (اینجا بخوانید) در اینجا به نمایندگی از «پارس آریان» در هیات مدیره حضور دارد.[۱۹]

نکته اینکه بر اساس اطلاع خبرگزاری ها، میرولد در تاریخ دهم شهریور ۱۳۹۲ با حکم وزیر کشور به سمت معاونت سیاسی وزیر منصوب شد[۲۰] و پس از هفت ماه استعفا داد[۲۱]، یعنی در فاصله ۱۰ شهریور ۱۳۹۲ تا پایان این سال، وی معاون وزیر بوده است. بر اساس صورت جلسه مورخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۲، آقای میرولد به نمایندگی از «پارس آریان» عضو هیات مدیره شرکت «  توسعه انبوه سازی پاسارگاد » تا تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ انتخاب شد. [۲۲] این شرکت درتاریخ اول دی ماه ۱۳۹۲ (که هنوز میرولد از معاونت استعفا نداده بود) «علی اسلامی بیدگلی» را جایگزین میرولد می کند. [۲۳] تکلیف چهار ماه بین انتصاب به عنواتن معاون وزیر، فاصله تا معرفی جایگزین چیست؟ آیا میرولد طی این چهار ماه همچنان عضو هیات مدیره این شرکت بوده؟ که این میتواند در موضوع مرتبط با اصل ۱۴۱ باشد.

در قسمت های بعدی، ابعاد دیگری از این تشکیلات منتشر خواهد شد.


* نکته: اگرچه طبق قانون عضویت رئیس جمهور، معاونان و وزرا در هیات مدیره شرکت های خصوصی ممنوع است، اما عضویت در هیات مدیره موسسات غیرتجاری، مشمول ممنوعیت مندرج در اصل ۱۴۱ قانون اساسی نیست. حال اینکه در اینجا درباره هیات امنا بحث شده است.

 

[۱] : شماره نامه اداره ثبت: ۱۳۹۸۳۰۴۰۰۹۰۱۰۶۴۹۴۸

[۲] : صورتجلسات مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده و هیئت مدیره مورخ ۲۳/۲/۱۳۹۲

[۳] : صورت جلسات مجامع عمومی فوق العاده، عادی بطور فوق العاده و هیئت مدیره مورخ ۲۶/۶/۹۳

[۴] : شماره نامه اداره ثبت: ۹۰/ث م/۷۵۷۹

[۵] : شماره نامه اداره ثبت: ۳۲/۸۸ث/۲۳۶۶۱

[۶] : صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده مورخ ۲۵/۰۳/۱۳۹۶

[۷] : صورت جلسات مجامع عمومی فوق العاده، عادی بطور فوق العاده و هیئت مدیره مورخ ۲۶/۶/۹۳

[۸] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۳/۱۰/۱۳۹۷

[۹] : صورتجلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مورخ ۲۰/۰۷/۱۳۹۷

[۱۰] : شماره نامه اداره ثبت: ۱۳۹۸۳۰۴۰۰۹۰۱۰۷۳۸۶۶

[۱۱] :  صورتجلسه مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده مورخ ۲۸/۰۸/۱۳۹۳

[۱۲] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۵/۱۲/۱۳۹۷

[۱۳] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۸/۱۰/۱۳۹۵

[۱۴] : شماره نامه اداره ثبت: ۱۳۹۸۳۰۴۰۰۹۰۱۰۶۴۹۴۸

[۱۵] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۰/۰۳/۱۳۹۶

[۱۶] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱۸/۱۱/۱۳۹۵

[۱۷] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۲۳/۰۸/۱۳۹۵

[۱۸] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۰۶/۰۸/۱۳۹۴

[۱۹] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۰۴/۰۳/۱۳۹۴

[۲۰]: سید کاظم میرولد معاون سیاسی وزیر کشور شد ، خبرگزاری تسنیم، ۱۰ شهریور ۱۳۹۲

[۲۱] : محمد حسین مقیمی معاون سیاسی وزیر کشور شد، وب سایت دولت، ۲۸ دی ۱۳۹۳

[۲۲] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۳۰/۲/۱۳۹۲

[۲۳] : صورتجلسه هیئت مدیره مورخ ۱/۱۱/۹۲

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *