اسنادی که به دست شمارسانه رسیده نشان میدهد /علی رغم تکذیب ها، پالایش نفت تبریز از آلودگی زیست محیطی خبر داشتند

شایدکمتر کسی تصور می کرد، تنها ۲دهه بعد وجود این پتروشیمی باعث بروزمشکلات زیست محیطی شود. نخستین بار مردم «کجوار» در نزدیکی پتروشیمی تبریز اعتراضاتی را نسبت به آلودگی محیط زیست و محل زندگی خود ترتیب دادند. مردم این مناطق مدعی هستند که آلودگی هوا و آب منطقه، از بین رفتن امکان کشاورزی و دامپروری و بیماری هایی که گریبان گیر شده، از اثرات پتروشیمی است

 

+ پاسخ پالایشگاه تبریز به این گزارش

هفته گذشته گزارشی از وضعیت محیط زیست ساکنان «کجوار» در مجاورت پتروشیمی تبریز منتشر کردیم. مردم منطقه معتقد بودند پتروشیمی تبریز روی محیط زیست آنان تاثیر گذاشته است. اما در تمامی اخبار منتشر شده به نقل از مسئولان «آلودگی زیست محیطی» این پتروشیمی قویا رد شده است. این در حالیست که خبرنگار شمارسانه، به اسنادی دست یافته که با این ادعاها در تناقض است. نامه «سازمان حفاظت از محیط زیست» به معاونت محیط انسانی سازمان، صراحتا آلایندگی «پتروشیمی تبریز» و «شرکت پالایش نفت تبریز» اشاره شده است.

*ابتدای ماجرا
سال های اخیر با رشد توان پتروشیمی ایران همراه بوده است. اما در همین سال ها نیز مشکلات زیست محیطی ناشی از وجود پتروشیمی ها باعث بروز مشکلات جدی برای مردم ساکن در اطراف آن ها نیز شده است.
یکی از این پتروشیمی های حاشیه ساز، پتروشیمی تبریز است. اجرای طرح مجتمع پتروشیمی تبریز در قانون بودجه سال ۱۳۶۶کل کشور تصویب وکلیات طرح در بهمن ماه ۱۳۶۷به تائید هیات مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی رسید. فعالیت های طراحی و مهندسی در نیمه دوم سال ۱۳۶۸و عملیات نصب درسال ۱۳۷۱آغاز شد.

*آلودگی نفس گیر
شایدکمتر کسی تصور می کرد، تنها ۲ دهه بعد وجود این پتروشیمی باعث بروز مشکلات زیست محیطی شود. نخستین بار مردم «کجوار» در نزدیکی پتروشیمی تبریز اعتراضاتی را نسبت به آلودگی محیط زیست و محل زندگی خود ترتیب دادند. مردم این مناطق مدعی هستند که آلودگی هوا و آب منطقه، از بین رفتن امکان کشاورزی و دامپروری و بیماری هایی که گریبان گیر شده، از اثرات پتروشیمی است.

*از نامه سرگشاده تا اعتراض شبانه
۲مرداد سال ۱۳۹۷ مردم این منطقه نامه ای سرگشاده تهیه کردند. در بخشی از نامه اهالی آمده بود:«در این روزهای داغ تابستان تبریز، نسیم خنک شبانگاهی موهبتی است روح‌افزا وفرح‌بخش، بعد از ساعت‌ها عرق ریختن و گرمازدگی روان آدمی زنده و دل آدمی خنک می‌شود، حتماً شما نیز از نسیم لذت می‌برید، اما کودکان ما از این نعمت محرومند و از این بادهای شبانگاهی غیر از سردرد و سوزش گلو نصیبی نمی‌برند، بادها بوی مواد شیمیایی پالایشگاه و پتروشیمی را با خود می‌آورند، ریه‌ها می‌سوزند و گلوخشک می‌شود، سردرد و حالت تهوع تا صبح همدم شبانه ما است، شکایت کجا بریم؟به که گلایه کنیم؟ دست‌مان از همه جا کوتاه و صدایمان درسینه خاموش است.»
در ادامه اعتراضات اما روز جمعه ۹آذر سال ۹۷وضعیت آلودگی هوا و بوی نامطبوع آن چنان افزایش یافت که تعدادی از اهالی محله کوجووار، در اعتراض به گسترش بوی مواد شیمیایی در مقابل پتروشیمی تبریز تجمع شبانه کردند. اهالی منطقه مدعی بودندکه آلودگی چنان است که چندین نفر راهی بیمارستان شده اند. کمی بعد دامنه اعتراضات حتی تا تبریز کشیده شد.

* انکار پتروشیمی و تعیین ضرب العجل از سوی سازمان محیط زیست
درپی اعتراض اهالی محله کوجوار، به درخواست پتروشیمی تبریز کارشناسان محیط زیست استان به همراه نمایندگان اهالی محله کوجوار درحضور کارشناسان پتروشیمی اقدام به بازدید ازمحوطه تمام واحدهای تولیدی مجتمع پتروشیمی کردند. در تاریخ ۱۰آذر سال ۹۷ یعنی یک روز بعد از اعتراضات، پتروشیمی تبریز از اساس کلیه اعتراضات را رد کرد و مدعی شدکه بوی نامطبوع وآلوده کننده هیچ ارتباطی با پالایشگاه ندارد و منشا آن چیز دیگری است.
این در حالی است که تنها ۵روز پس از این ادعا پتروشیمی تبریزاخطارگرفت و برای آن ضرب العجل ۵ روزه تعین شد. مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در آن تاریخ گفته بودکه: «پتروشیمی تبریز ازبرنامه زمان بندی اجرای طرح های کاهش اثرات زیست محیطی یک سال عقب است و بحث هایی که در مورد علت آن مطرح می شود، اصل موضوع آلایندگی را حل نمی کند.» او تاکید کرده بودکه: «از این لحظه نباید هیچ طرح توسعه ای در پالایشگاه وپتروشیمی تبریز تا اجرای کامل طرح های کاهش اثرات زیست محیطی انجام شود.»

این اظهار نظر درکنار اخطار فوری به پتروشیمی تبریز نشان می داد که آن چنان که درتاریخ ۱۰آذر ۹۷ و بعد از تجمع مردم گفته شدکه، آلودگی هیچ ربطی به پالایشگاه ندارد، لزوما درست نیست.
طبق اسنادی که به دست خبرنگار ما رسیده است (سند شماره۱) اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی به تاریخ ۲۴آذر سال ۹۷ به صراحت از وجود گازهای آلوده کننده نام می برد. در این نامه همچنین قید شده که هیچ کدام از روش های انجام شده تاکنون تاثیری در رفع آلودگی نداشته است.


سند شماره ۱

اما اشاره رییس سازمان محیط زیست وقت به کدام تعهد است که پتروشیمی به آن عمل نکرده و از برنامه یک سال عقب است؟ در تاریخ ۲۶شهریور ۹۶ یعنی یک سال و نیم پیش ازگرفتن اخطار، مدیریت پالایشگاه تبریز متعهد شده بود در مدت ۶ماه از تاریخ تنظیم تعهدنامه نسبت به کنترل ومدیریت آلاینده های پالایشگاه در حد استانداردهای زیست محیطی سازمان محیط زیست اهتمام ورزد (سند شماره۲). تعهدی رسمی که با توجه به نامه اداره محیط زیست استان و ادعای ساکنین منطقه ظاهرا پالایشگاه تبریز نه تا یک سال ونیم بعد و نه حتی تاکنون به آن توجهی نداشته است.


سند شماره۲

این درحالی است که طبق سند شماره ۳که به امضای کارشناسان سازمان محیط زیست استان رسیده است، پالایشگاه تبریز به هیچ کدام از تعهدات خود عمل نکرده است.در واقع این نامه، موضوعی برخلاف ادعای مطرح شده  در ۱۰آذرسال ۹۷ را مطرح می کند. این نامه شاید گواهی بر ادعای مردم در تجمع هایشان باشد. علاوه بر این نشان می دهد نه تنها خواسته های مردم این منطقه درست و به حق بوده است بلکه در همان زمان، هم پالایشگاه تبریز و هم سازمان محیط زیست می دانستند که منشا آلودگی، کجا است.


سند شماره ۳

اما مساله موضوع انکارهای مکرر در یک سال قبل نیست. مساله این است که این روند تاکنون نیزادامه یافته و از ظواهر امر بر میآید تغییری درکم شدن آلودگی محیط زیست توسط پالایشگاه تبریز رخ نداده است. یا حداقل اعلام نشده است-البته پتروشیمی تبریز از اساس در خبرها زیر بار آلاینده بودن این مجموعه نمی رود!
درتاریخ ۱۴خرداد سال جاری، یعنی حدود ۶ماه بعد از تجمع مردم، رییس اداره نظارت وپایش آلودگی های اداره کل محیط زیست استان آذربایجان شرقی گفت: «آلایندگی پتروشیمی تبریز به صورت مکتوب اعلام شده و اداره کل محیط زیست باحساسیت درحال کنترل این آلایندگی ها است.»
همچنین در تاریخ ۱۵مهر ۹۸نیز مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان‌ شرقی گفته است: «اقدامات زیست محیطی پتروشیمی و پالایشگاه تبریز در زمینه ارتقای استانداردهای زیست محیطی،خوب اما ناکافی بوده است.»
حال مردم ماندند و سوزش گلوی کودکان و تبعات این وضع محیط زیست برای سلامتشان که شاید سال ها بعد خود را نشان دهد. بی شک رونق اقتصادی و چرخیدن چرخ کارخانه ها مهم است، اما سلامت مردم چیزی نیست که بتوان در این چرخه نادیده گرفت.

One thought on “اسنادی که به دست شمارسانه رسیده نشان میدهد /علی رغم تکذیب ها، پالایش نفت تبریز از آلودگی زیست محیطی خبر داشتند

  1. اشتراک ها: پاسخ پالایشگاه تبریز - سامانه خبری شما رسانه

ارسال دیدگاه بسته شده است.