اوجِ بی سروصدای اوج / سازوکار سازمان هنری رسانه ای اوج، با تمرکز بر فعالیت های حوزه سینما و تلویزیون بررسی شد

برای آشنایی با سابقه سازمان هنری رسانه ای اوج، نه به سال ٩۴ که باید به سال ٩٢ برگردیم. درست در بحبوحه روزهایی که تیم مذاکره کننده ایران مشغول بحث با کشورهای مختلف بود،شهروندان تهرانی و درادامه شهروندان سایر استان ها،بیلبوردهایی را در سطح شهر مشاهده کردندبا طرح هایی که معمولی نبود

برای آشنایی با سابقه سازمان هنری رسانه ای اوج، نه به سال ٩۴ که باید به سال ٩٢ برگردیم. درست در بحبوحه روزهایی که تیم مذاکره کننده ایران مشغول بحث با کشورهای مختلف بود،شهروندان تهرانی و درادامه شهروندان سایر استان ها،بیلبوردهایی را در سطح شهر مشاهده کردندبا طرح هایی که معمولی نبود. به فاصله چند روز تصاویر این بیلبورد ها در فضای مجازی دست به دست و رسانه ها و مطبوعات را متوجه خود ساخت.بیلبوردهایی با عنوان «صداقت آمریکایی» که با موضوع مذاکرات ایران و مسئله ۵+۱ جنجال به پا کردند.تلفن هایی که در این خصوص به شهرداری می شد اما، بیش از یک پاسخ تیتروار و تکراری دریافت نمی کردند که این بیلبوردها در اجاره نهادهای خصوصی هستند.آن نهاد خصوصی که آن سال ها تندرو و مخالف مذاکرات هسته ای قلمداد می شد، همان سازمان هنری رسانه ای اوج بود که این روزها در حوزه سینما و تلویزیون پرنام و پرحاشیه می تازد!سازمانی که به لحاظ ماهیت، منبع درآمد و سیاست گذاری سال هاست که به یکی از مهم ترین سوژه های مطبوعاتی و حتی رسانه ای بدل شده است.

*سینما روی موجِ اوج
این سازمان،به تدریج با رونمایی از بخش های مختلف خود از جمله خانه طراحان انقلاب اسلامی، مرکز هنرهای نمایشی انقلاب اسلامی، خانه مستند انقلاب اسلامی،خانه فیلم داستانی انقلاب اسلامی، خانه انیمیشن انقلاب اسلامی و خانه سرود انقلاب اسلامی محدوده کاری خود را گسترش داد به گونه ای که به گفته احسان محمدحسنی، مدیر عامل این سازمان، طی شش سالی که از فعالیت سازمان هنری رسانه‌ای اوج می‌گذرد ۸۰موسسه به عنوان زیرمجموعه‌های سازمان هنری رسانه‌ای اوج در داخل و خارج از کشور فعالیت می‌کنند.بیش از ۲۶۰۰ هنرمند در این مدت اثر تولید کرده‌اند و۷۰۰مستنددرطول هر سال توسط خانه طراحان مستند ساخته می‌شود.تا به امروز که به طور متمرکز در حوزه سینما و تلویزیون دستی در تهیه دارند.
اما تولیدات سینمایی سازمان اوج از سال  ۱۳۹۴ و با پروژه ای از ابراهیم حاتمی کیا یعنی «بادیگارد» آغاز شد؛ آغازی که به دنبال آن دو فیلم «ایستاده در غبار»و«هیهات»هم تولید شد.اولی را محمدحسین مهدویان ساخته بودواپیزود های دومی را کارگردان های جوانی مثل روح الله حجازی دانش اقباشاوی،هادی مقدم دوست وهادی نائیجی  کارگردانی کردند.

*سهم اوج از فروش سالانه سینما

سال ٩۵

اولین محصول سینمایی سازمان اوج، «بادیگارد» در سال ٩۵ اکران شد.«هیهات» نیز دیگر اثر اوج بود که وضعیتی مانند  «بادیگارد» داشت.از مجموع ۶۵ اثری که در سال ٩۵ در سینماهای کشور اکران شدند،حدود ۱۶۴ میلیارد تومان فروش حاصل شد که «هیهات» پس از ٣٣ روز نمایش به فروش ۱٣۵ میلیون تومان و «بادیگارد» پس از ۱۵ هفته اکران، به فروشی معادل حدود ۸ میلیارد تومان رسید. همچنین فیلم  «ایستاده در غبار» پس از ٩۴ روز اکران به فروش حدود ۲ میلیارد تومان رسید.
یعنی از  کل میزان فروش سینمای ایران که ۱۶۴ میلیارد تومان بود چیزی حدود ٩ میلیارد سهم آثار سینمایی منتصب به سازمان رسانی اوج است. یعنی چیزی حدود ۵ صدم درصد سهم از فروش و ٣ صدم درصد سهم از کل جدول اکران!

سال ٩۶

سال ٩۶ اما چندان سال پرفروشی برای مجموعه اوج نبود و اکران سه فیلم  ساخته شده در این سال مانند، «سوءتفاهم»، «تنگه ابوقریب» و «به وقت شام» به سال بعد موکول شد. تنها انیمیشن «فهرست مقدس» اکران شد که پس از ۶ هفته ، با ۳۱۲ میلیون تومان فروش تنها توانستدر میان ٨۰ اثر اکران شده در این سال با فروشی معادل ۱۸۵,۷۱۶,۰۸۰,۰۰۰ ، معادل ۱ هزارم درصد سهم از کل فروش و یک صدم درصد سهم از جدول اکران داشته باشد.

سال ٩٧

در سال ٩٧، ٧٧ عنوان فیلم سینمایی در کشور اکران شدند که ۲۵۰ میلیارد تومان فروش داشتند. اوج اما با سه فیلم «سوءتفاهم» با ۳۳۰  میلیون تومان، «تنگه ابوقریب» با  حدود ۵ میلیارد تومان فروش و «به وقت شام» با حدود ۱۳ میلیارد تومان فروش و مجموع حدود ۱۸ میلیارد تومان، سهم هفت صدم درصد از کل فروش و ۳ صدم درصد از کل جدول اکران در این سال داشته است.

سال ٩٨

طبق گزارش مهر، سازمان رسانه‌ای «اوج» تولید ۱۰فیلم سینمایی را برای حضور در سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، در دستور کار قرار داده است.هرچند هنوز جزئیات تمام این پروژه‌ها رسانه‌ای نشده است اما طبق شنیده‌ها از بین این ۱۰ اثر سینمایی که قرار است در جشنواره سی‌وهشتم رونمایی شوند، ۶ فیلم متعلق به فیلمسازان جوان و چهار فیلم متعلق به سینماگران پیشکسوت کشور است.در میان تنها جزئیات چهار اثر «لباس شخصی» به کارگردانی امیرعباس ربیعی، «کاور» به کارگردانی احمد مرادپور، «خروج» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا و «روز بلوا» به کارگردانی بهروز شعیبی مشخص شده است.از کادر بازیگران و داستان «لباس شخصی» چیزی منتشر نشده اما «کاور» روایت یک کشتی گیر کرمانشاهی است که بعد از سال ها به تیم ملی دعوت می شود.«روز بلوا» نیز که روزهای ابتدایی پیش تولید خود را می گذراند، روایت یک استاد دانشگاه و چهره خوشنام تلویزیون است که توسط پلیس با اتهامات جدی مواجه شده و زندگی شخصی و کارش متاثر می شود.

*اوج در سریال سازی
اوج پس از حضور موثر در سینما به فکر ساخت سریال افتاد. یکی از پربیننده ترین آثار این موسسه ثروتمند ، سریال موفق «پایتخت» بود. قسمت سوم پایتخت که نوروز ٩٣ از تلویزیون پخش شد، ساخته اوج است.«آسمان من» محصول سال ٩۴ ساخته حمیدرضا آهنج نیز ساخته و پرداخته اوج بود.همچنین سریال «آشوب» محصول سال ٩۶ که در شبکه خانگی عرضه می‌شد با بودجه این سازمان ساخته شد.حالا خبر رسیده سیروس مقدم کارگردان پرکار تلویزیون بعد از ساخت پایتخت به سراغ سریال دیگری با نام «هنگام بیداری» می‌رود که باز هم سرمایه‌گذارش اوج است. «گیله‌وا»، «در میان خاکستر»، «سردلبران» و «مینو» از دیگر تولیدات این سازمان است. سریال‌هایی که عمدتا به موضوعات تاریخی پرداخته و به عنوان سریال‌های «الف ویژه» شناخته شده اند.

*سایر فعالیت ها
در این میان جدا از سینما، تلویزیون و مستند، مرکز ماوا زیر مجموعه سازمان اوج نیز با ساخت کلیپ‌های تصویری فعالیت خود را گسترش داده است.در حوزه موسیقی نیز جدا از همکاری جنجالی با یک خواننده پرحاشیه حالا خارج نشین روی ناو جنگی ارتش ایران، نام های آشنای دیگری از حامد زمانی تا رضا صادقی و احسان خواجه‌امیری و محسن چاووشی دیده می‌شود که با این مجموعه همکاری داشته اند. حتی پرویز پرستویی هم چند دکلمه برای «خانه ماوا» تهیه کرده و در بین ترانه‌سرایان نام‌هایی مانند روزبه بمانی و یغما گلرویی دیده می‌شود.خانه انیمیشن وابسته به موسسه اوج نیز فعالیت گسترده‌ای دارد و توانسته تا امروز تولیداتی را وارد بازار کند که مهم‌ترینش «فهرست مقدس» است که در سال ٩۶ اکران شد.