مقتدری گیت، نوک کوه یخ صندلی فروشی در دانشگاه ها / کمیسیون تحقیق و تفحص مجلس به موضوع صندلی فروشی در دانشگاه ها ورود کند

مریم مقتدری، اینفلوئنسر مشهور اینستاگرامی که بارها از دانشجو بودنش در دانشگاه شهید بهشتی قصه ها برای دنبال کنندگان صفحه اش گفته بود، شاید تصور نمی کرد که نتیجه پست های صفحه اینستاگرامش به چنان جنجالی تبدیل شود که سونامی آن یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور را درگیر کند

انتقال دانشجو از دانشگاه های نه چندان معتبر جهانی به مراکز معتبر علمی آموزشی در ایران، ورود غیرقانونی دانشجو به دانشگاه های متبر ، دانشجویان پولی از دانشگاه آزاد تا دانشگاه های معتبر و … ، تنها بخشی از حرف های ده ها دانشجو در دانشگاه های کشور بود که از سال ۹۱ به مرور و رو به گسترش شنیده می شد.
هر چند اولین جرقه های طرح موضوع ورود غیرقانونی دانشجو به دانشگاه ها به سال ۹۱ باز می گردد اما فراگیری آن بیشتر مربوط به ۴ سال اخیر است.شاید یکی از دلایل طرح دیرهنگام این تخلف آشکار را باید افشای موضوع مهم بورسیه های غیرقانونی دانست که بلوای بزرگ سال ۹۲ آموزش عالی کشور بود. بلوایی که در نهایت منجر به استیضاح دکتر فرجی دانا در سمت وزارت علوم شد و با عوض شدن وزیر پیگیری موضوع بورسیه های غیرقانونی نیز به دست فراموشی سپرده شد. هر چند برای مدتی آمار و تعدادی از بورسیه ها نیز مطرح شد، اما در نهایت در میان جدال های سیاسی و جناحی کشور و البته افشاگری هر جناح علیه دیگری به نظر می رسد همه طرف های درگیر ترجیح دادند به لاک سکوت فرو روند.

* جنجال خرید و فروش صندلی دانشگاه ها زیر سایه بورسیه ها
با خاموش شدن آتش جنجال های بورسیه ها اما این بار نوبت به ادعاهای تعدادی از دانشجویان بهترین دانشگاه های کشور بود که وارد گود شوند. در طی سال های اخیر به طور مکرر از سوی دانشجویان ادعا می شد که در دانشگاه های آنان دانشجویانی حضور دارند که یا غیرقانونی به این دانشگاه منتقل شده اند یا اساسا بدون کنکور بر صندلی های دانشگاه نشسته اند.کمی بعد اما این بحران جدی تر شد. با تشدید بحران ارز در ماه های گذشته، خبرهایی در خصوص انتقال برخی دانشجویان پزشکی خارج از کشور به دانشگاه‌های داخل، نیز منتشر شد.در این میان مساله این بود که اگر برای سال ها نام دانشگاه آزاد در رابطه با این موضوع مطرح می شد اما این بار گویا نوبت به دانشگاه های معتبری چون دانشگاه تهران ، دانشگاه بهشتی ، دانشگاه خواجه نصیر و … رسیده بود تا نام آنان در فهرست دانشگاه های مشکوک به حضور دانشجویان پولی یا مشکوک قرار بگیرد.
هر چند هیچ کدام این دانشگاه ها هیچ گاه نپذیرفتند که دانشجویان پولی می پذیرند و برای حداقل ۳ سال گذشته رسانه ها و دانشجویان اصرار به حضور این دانشجویان داشتند و در مقابل مدیران این دانشگاه ها کاملا این موضوع را رد می کردند.
اما شاید مدیران وزارت علوم و دانشگاهی کشور تصور نمی کردند که جنجال های هفته آخر شهریور سال جاری یک دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی به چنان جنجالی تبدیل شود که بار دیگر موضوع صندلی فروشی را به صدر اخبار بازگرداند.


از تصاویر منتشر شده توسط مریم مقتدریدر دانشگاه شهید بهشتی

* بلوای مقتدری
مریم مقتدری، اینفلوئنسر مشهور اینستاگرامی که بارها از دانشجو بودنش در دانشگاه شهید بهشتی قصه ها برای دنبال کنندگان صفحه اش گفته بود، شاید تصور نمی کرد که نتیجه پست های صفحه اینستاگرامش به چنان جنجالی تبدیل شود که سونامی آن یکی از مهم ترین دانشگاه های کشور را درگیر کند.
هفته آخر شهریور بود که خبری به صورت رسمی توسط پلیس در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر دستگیری دانشجوی۲۲ ساله تقلبی رشته دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که در کلاس‌های درس این رشته حاضر شده است در حالی که کنکور نداده و نامش اصلا در لیست ورودی های این دانشگاه نیست. کار آنقدر بالا گرفت که حتی رسانه ای چون کیهان که به رویکردهای خاص در موضوعات مشهور بود نیز وارد این بحث شد و در گزارشی نوشت:«مصاحبه‌ای از رئیس کلانتری ولنجک منتشر شد که در صدر اخبار قرار گرفت و البته اعتبار یکی از معتبرترین دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را زیر سؤال برد. سرهنگ صادقی از دستگیری دختری خبر داد که بدون شرکت در کنکور و حتی ثبت‌نام در دانشگاه،سر کلاس‌های رشته دندان‌پزشکی در دانشگاه شهید بهشتی حاضر می‌شد.البته صحبت‌های ضد و نقیضی در مصاحبه رئیس کلانتری ولنجک وجود داشت که در همان ابتدای امر،ابهامات را افزایش داد.سرهنگ صادقی اعلام کردمتهم تنهابا سواستفاده ازغفلت عوامل حراست درِ ورودی دانشگاه در کنترل کارت دانشجویی وارد دانشگاه شده بود. رئیس کلانتری ولنجک در ادامه تأکید کرد برای این دختر جوان با شکایت حراست دانشگاه، پرونده‌ای تشکیل شده و این فرد برای ادامه روند رسیدگی به جرم روانه دادسرا شده است. حالا مشخص نیست حراستی که غفلت کرده، چگونه خود شاکی پرونده بوده است؟!»
ابهامات ماجرا اما فقط همین نبود؛ داستان وقتی حیرت‌انگیزتر می‌شود که بدانیم این دختر چندی پیش به عنوان یکی از رتبه‌های برتر کنکور همراه با کارشناس مؤسسه کنکور در یکی از برنامه‌های تلویزیونی شبکه‌های سیما حاضر شده و از موفقیت های خود در قامت خانم دکتر آینده صحبت کرد. البته که بررسی وضعیت صداوسیما و امکان آنتن فروشی در آن در این مقال نمی گنجد و بررسی ویژه دیگری می خواهد اما توجه به این مهم نیز بد نیست که این دختر ۲۰ ساله چطور مدام از سوابق علمی خود سخن می گفته و کدام سوابق علمی و اگر با سوابق علمی و توصیه و پول( به شهادت آخرین ویدیو خود وی ) وارد دانشگاه شده و کنکور نداده، صداوسیما با چه سازوکاری وی را به برنامه ای درباره کنکور دعوت کرده است؟

* مریم مقتدری مشت نمونه خروار
اما آیا واقعا مساله به همین سادگی بود؟ به نظر می رسد مهم ترین موضوعی که در نهایت دست مریم مقتدری را رو کرد، این موضوع است که او برخلاف فایل ویدیویی که بعد از آزادی از بازداشت منتشر کرد، در دانشگاه و به صراحت به سایر دانشجویان می گفته است که میلیاردها تومان خرج کرده تا در دانشگاه شهید بهشتی باشد.این موضوعی است که اتفاقا در تحقیقات پلیس نیز وجود دارد. مریم مقتدری بارها در جمع دوستانش بیان کرده بود که با پرداخت پول موفق به ورود به دانشگاه شده است. در واقع شاید اگر مریم مقتدری به جای انتشار عکس در صفحه اینستاگرامی با ۶۳ هزار فالور و البته گفتن از پرداخت پول تنها سکوت می کرد، همین پرونده نیز افشا نمی شد.
اما عجیب تر از همه کیانوش جهانپور مدیرکل روابط عمومی وزارت بهداشت در واکنشی به این موضوع این اقدام مریم را ناشی از غفلت عوامل حراست در کنترل کارت دانشجویی دانسته بود. این در حالی است که مریم مقتدری در فایلی که روی صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد تاکید داشت که توسط رزومه درخشان علمی و با توصیه یکی از اساتید قدرتمند و مشهور توانسته وارد دانشگاه شهید بهشتی شود.مریم مقتدری در این ویدئو خود را فردی با موقعیت بالای اجتماعی و اعتبار علمی در سطح کشور و جهان معرفی کرد که به دلیل رزومه علمی قوی خود توسط یکی از معتبرترین افراد دانشگاه که نام وی را فاش نکرد مجوز ورود و استفاده از کلاس‌های درس را پیدا کرده است، اما هیچ سندی ارائه نکرد.
در همان زمان نیز شمارسانه چندین بار تلاش کرد با وی تماس بگیرد، اما مقتدری در مرحله نخست تمامی پست های اینستاگرام خود را پاک کرد و تنها یک پست که خبر می داد از ایران خارج خواهد شد را روی صفحه باقی گذاشت و در مرحله بعد صفحه اینستاگرام خود را بست و شماره های تماس موجود از خود را از دسترس خارج کرد.

* انگشت اتهام به سوی دانشگاه شهید بهشتی
اما چرا موضوع مریم مقتدری دارای اهمیت ویژه است؟ مساله مریم مقتدری که به قطع دانشجوی جعلی در دانشگاه شهید بهشتی بوده از جایی به بعد مساله ای فراتر از خود وی بود. او نه تنها شاهد و نمونه و سندی از ادعاهای چند ساله امکان صندلی فروشی بود، بلکه زمانی که در بحران جدی ورود غیرقانونی و امکان اتهام و دادگاه و زندان قرار گرفت در فایل های صوتی منتشر شده دست به افشاگری زد.
فارغ از مساله استاد قدرتمند بانفوذی که توصیه به ورود او به دانشگاه را کرده، او دو مساله دیگر را مطرح کرد ، یکی مسایل سیاسی و دوم اینکه در دانشگاه شهید بهشتی ده ها دانشجو دیگر وجود دارند که همچون وی کنکور نداده اند و از طریق انتقال از دانشگاه های دیگر ، یا از طریق توصیه و پول وارد دانشگاه شده اند. او ضمن متهم کردن مقامات دانشگاه شهید بهشتی به اخذ شهریه ۵۰میلیون تومانی برای هر ترم از دانشجویانی که از دانشگاه‌های خارجی به کشور وارد می‌شوند این مساله را طرح کرد که علت خصومت‌ورزی و ریختن آبروی او، خصومت های شخصی و نپرداختن پول بیشتر بوده است.

* دانشجویان و اساتید معترض

از سویی دیگر کانال خبری پزشکان، در همان زمان سندی را منتشر می کند که در یک گروه خصوصی تر به صراحت درباره اینکه دانشجویان چه رقمی را باید برای ورود به دانشگاه شهید بهشتی بپردازند،صحبت شده است.


منبع : کانال خبری پزشکان

در این پیام به صراحت بیان می شود ، ظرفیت دانشگاه شهید بهشتی خاتمه یافته است و برای دانشگاه های آزاد می توانند درخواست بدهند.
یکی از دانشجویان رشته پزشکی این دانشگاه به ما گفت که «مریم مقتدری تنها نمونه موجود نیست و اگر وزارت علوم به این موضوع ورود کند قطعا با تعداد بیشتری مواجه می شود.» او در ادامه نیز گفت که «بیشتر این دانشجویان برخلاف مریم مقتدری سعی می کنند چندان در چشم نباشند و کسی به آنان توجه نکند.» او درباره نحوه پذیرش نیز گفت «تعدادی از آنان از دانشگاه های خارج از کشور آمده اند اما برخی نیز با پول آمده اند. ولی گروه دوم نیز ترجیح می دهند بگویند که آنان نیز از طریق پذیرش دانشجوی خارج از کشور وارد دانشگاه شده اند.»او همچنین گفت که مریم مقتدری شاید اگر مثل بسیاری دیگر با سکوت دوران دانشجویی را می گذراند کسی متوجه حضورش نمی شد.
یک کارشناس آموزش نیز در رابطه با اهمیت این مدل تحصیل در این باره می گوید که بسیاری از این دانشجویان شاید اصلا در پی مدرک نیستند. آن ها همان طور که مقتدری گفت می توانند راحت از کشور بروند اما ترجیح می دهند با در دست داشتن ریز نمرات از دانشگاه معتبری از ایران بروند چون می توانند از این طریق در دانشگاه های اروپایی پذیرش بگیرند.

* دانشگاه باید توضیح بدهد
اما شاید تندترین و صریح ترین واکنش را معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نشان داده است. او در این باره به ایسنا گفت: «جزییات این موضوع در دست بررسی است و قطعا دانشکده دندانپزشکی دانشگاه باید در خصوص این که چگونه یک فردی بدون هویت دانشجویی در کلاس‌های آموزشی حضور پیدا می‌کند، پاسخگو باشد.»دکتر امیرمحسن ضیایی در همین گفت و گو ، تاکید کرد: «مسئولین دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی باید گزارش کاملی در خصوص موضوع فوق به دانشگاه ارائه بدهند و بگویند چگونه ممکن است فردی با عنوان دانشجو در محیط ‌های آموزشی شرکت می‌کرده، اما مسئولین متوجه این موضوع نشدند. این فرد دستگیر شده نیز از آذرماه سال گذشته به مدت ۸ ماه در این کلاس‌های آموزشی دانشکده حضور پیدا می‌کرده است؛ اما در مورد حضور مستمر یا غیر مستمر در این کلاس‌ها اطلاعی نداریم.» وی خاطرنشان کرد:‌ «فرد مذکور به هیچ عنوان فرد عادی به شمار نمی‌رود و با برنامه‌ریزی و سیاست خاصی وارد دانشگاه شده و این که دنبال چه هدفی بوده است، باید در مراجع قضایی روشن شود. این که ادعا می‌کند مبلغی را به دانشگاه پرداخت کرده است، این موضوع نیز باید بررسی شود.»
یکی از دانشجویان دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی با سهمیه المپیاد شیمی نیز می‌گوید در سال ۹۴ و پس از قبولی در دانشگاه دندانپزشکی شهید بهشتی دانشگاه آنها را نپذیرفته، او گفت «مسئولان این دانشگاه با این بهانه که ظرفیت‌ها پر شده، بارها ما را تهدید کردند که از درس‌خواندن در این دانشگاه صرف‌‌نظر کنیم…» . این گفته در حالی است که به نقل از همشهری ، قائم‌مقام معاون آموزشی وزیر بهداشت گفته «اگر ۱۰ هزار نیرو در سه رشته پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی جذب دانشگاه‌های علوم پزشکی کنیم، ۶۰۰۰ نفر آنها براساس سهمیه وارد می‌شوند.» اما سوال این جا است بر اسا کدام سهمیه ها ظرفیت این دانشگاه پر می شود در حالی که برگزیده المپیاد شیمی کشور در آن سهمی ندارد؟

* وزیر بهداشت واکنش نشان داد
بعد از انتشار اخبار مربوط به فروش نجومی صندلی‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی وزیر بهداشت نیز در توئیترش نوشت:«تاکنون نتایج مهمی در این زمینه حاصل شده است و بزودی به قوه قضائیه ارسال خواهد شدl.سعید نمکی در ادامه توئیت خود نوشت:سه ماه قبل پس از مقابله با اخلال گران در حوزه دارو، دستور برخورد با جریان‌های فساد در کنکور پزشکی و فروش صندلی دانشگاه را هم صادر کردم. عوامل قدرت و فساد در هر سطح و جایگاه بدانند ما تا آخر این راه خواهیم رفت.

این ادعای وزیر در حالی است که ادعا می‌شود افرادی هستند که برای ثبت‌نام در دانشگاه‌های علوم پزشکی رقمی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون تومان می‌گیرند و نام افراد را وارد سیستم دانشگاه می‌کنند اما معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هر گونه خرید و فروش صندلی در این دانشگاه را رد کرد و فروش صندلی و ورود بدون کنکور در رشته‌های علوم پزشکی را شایعه خواند و گفت: هیچ راهی جز کنکور برای ورود به دانشگاه وجود ندارد.

* نوک کوه یخ

به نظر می رسد افتضاح پذیرش مریم مقتدری چنان نوک کوهی است که از زیر آب جلوه گر شده است. از اساتید ، تا دانشجویان به این روند اعتراض دارند و وزارت علوم مدام در حال رد و انکار آن است اما حالا این ماجرا به مقتدری گیت شباهت یافته است. وزارت علوم و وزارت بهداشت هر دو موظف هستند برای دفاع از حیثیت دانشگاه های علوم پزشکی کشور هر چه سریع تر گروه تحقیق مستقلی را مسول ویژه پرونده مقتدری گیت کنند. مساله حالا تنها یک دانشجو و یک دانشگاه نیست. این دانشجو به صراحت گفته کنکور نداده ، با توصیه وارد شده و پول داده است و پیش از بسته شدن صفحه اش مسولان دانشگاه را تهدید کرده بود که دست به افشاگری خواهد زد. آیا زمان آن نرسیده است که مسولان وزارت علوم و کمیسیون آموزش مجلس وارد عمل شوند و به این موضوع رسیدگی کنند؟

* دیوار کوتاه حراست

معاون دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در همین باره گفته است که « ضمن اینکه این گونه شایعات و موارد موجب شده است که حساسیت دانشگاه نسبت به مسئله ثبت نام دانشجویان افزایش یابد و لایه های امنیتی حفاظتی دانشگاه نیز تقویت شود.» اما این مساله یادآور این است که در موضوع مریم مقتدری هم به صورت مداوم تنها حفاظت و حراست دانشگاه مسول دانسته شده بود در حالی که حالا به نظر می رسد دیگر نمی توان ورود دانشجویان به این شکل را به حراست ربط داد. از یاد نبریم که مریم مقتدری تا انتها زیر بار این که غیرقانونی وارد دانشگاه شده نرفت و حتی رییس دانشکده دندانپزشکی را تهدید می کرد که او را افشا خواهد کرد. شاید بهتر است پیش از آن که این دانشجوی خاص یا موارد مشابه چون او دست به تهدید روسای برخی دانشکده های پزشکی بزنند ، مجلس کارگروه ویژه ای برای تحقیق و تفحص تشکیل دهد.

* مقتدری گیت دامن گیر دانشگاه شهید بهشتی
اکنون حدود دو هفته از ماجرای مقتدری گیت می گذرد. دانشگاه شهید بهشتی علیه وی اعلام جرم کرده است و خود مقتدری نیز پس از آخرین پستش که گفته بود از ایران خواهد رفت صفحه اینستا را بسته است و از وی هیچ خبری نیست. پس از گذشت دو هفته نه وزارت علوم و نه وزارت بهداشت و نه مجلس ، هیچ کدام ، لزومی برای هیچ توضیحی به جامعه را در خود ندیده اند و مکرر بر طبل انکار می کوبند.این درحالی است که به نظر می رسد کمترین وظیفه حداقل مجلس اکنون این است که ضمن احضار وزرای مربوطه ، مریم مقتدری را نیز فرابخواند. او در حضور حدود بیش از صدهزار نفر کاربر فضای مجازی مستقیما رییس دانشگاه شهید بهشتی را تهدید به افشاگری کرد و لازم است با تضمین کامل امنیت وی توسط نمایندگان مجلس از وی توضیح خواسته شود تا اگر چیزی می داند بیان کند. تحقیق و تفحص بی طرف امروز از دانشکده های علوم پزشکی کشور نه ضربه به آنان بلکه اعاده حیثیت از این مراکز علمی است.
در آخر نکته مهمی که شاید لازم است دانشجویان مشابه وضعیت مریم مقتدری به آن توجه کنند این نکته مهم است که در ماجرا مقتدری گیت مشخص شد هیچ سندی در وزارت علوم وجود ندارد که آنان در دانشگاه های کشور پذیرفته شده اند. در واقع مشابه وضیت مریم مقتدری می تواند برای دانشجویانی که به امید پول وارد دانشگاه ها می شوند تکرار شود. به خصوص این که موضوع صندلی فروشی نهایتا مربوط به ۵ سال اخیر می شود و احتمالا هنوز هیچ کدام از این دانشجویان به مرحله حساس فارغ التحصیلی نرسیده اند که مطمئن باشند با این شرایط پیچیده مدرکی به آنان تعلق خواهد گرفت یا خیر.