سرخ ، آبی ، طلایی های در حاشیه مانده / جاذبه های کشف ناشده روستاهای خراسان زیر سایه مرکز استان

مسافرانی که به قصد زیارت وارد خراسان می شوند علاوه بر حرم امام رضا(ع)؛ می توانند از آثار تاریخی و گردشگری بی نظیری در این استان دیدن کنند اما متاسفانه بسیاری از آن کاملا بی اطلاع هستند. حتی بسیاری از تورهای مشهور که گردشگران خارجی برای رفتن به استان خراسان با آنان همراه می شوند نیز تقریبا به طور کامل از جاذبه های گردشگری نیز بی اطلاع هستند

صدیقه رضوانی نیا

خراسان رضوی و به خصوص شهر مقدس مشهد در بسیباری از فصل های سال رتبه اول گردشگردی کشور را دارد و میلیون ها مسافر از نقاط دور و نزدیک ایران و خارج از کشور به منظور زیارت حرم مطهر امام هشتم به این دیار سفر می کنند.
مسافرانی که به قصد زیارت وارد خراسان می شوند علاوه بر حرم امام رضا(ع)؛ می توانند از آثار تاریخی و گردشگری بی نظیری در این استان دیدن کنند اما متاسفانه بسیاری از آن کاملا بی اطلاع هستند. حتی بسیاری از تورهای مشهور که گردشگران خارجی برای رفتن به استان خراسان با آنان همراه می شوند نیز تقریبا به طور کامل از جاذبه های گردشگری دیگر این استان بی اطلاع هستند.
روستاهای اطراف مشهد گنجینه آثار کشف ناشده ای است که مسافران دیار خراسان می توانند از دیدن آن ها لذت ببرندو به ویژه در فصل پاییز این روستاها جذاب و دیدنی می شوند.

*خاک سرخ در حوالی مشهد

در ۳۰ کیلومتری مشهد؛ در مسیر جاده ملک آباد روستای تاریخی و گردشگری «ده سرخ» قرار دارد که روستایی تاریخی است. طبق اسناد تاریخی امام رضا(ع) در مسیر سفر به مرو از این روستا عبور کردند.اسم ده سرخ از رنگ خاک این اقلیم گرفته شده که سرخ است و خانه های روستایی با این خاک سرخ ساخته شده که منظره ای جالب را در برابر چشم گردشگران قرار می دهد.
معماری خاص و سنتی این روستا که از گل سرخ است بسیار زیباست که می تواند باعث جذب گردشگران خارجی شود هرچند که متاسفانه هنوز دهسرخ به درستی به گردشگران داخلی معرفی نشده است چه برسد به گردشگران خارجی.

چشمه آبی در روستای دهسرخ قرار دارد که آب خنک آن از دل زمین می جوشد و خیلی ها به نشانه عبور امام رضا(ع) از کنار آن، به تبرک، از این آب خنک و گوارا می نوشند.
ده سرخ علاوه بر مزارع کشاورزی و باغ های میوه، دارای امام زاده ای است که مقصد هزاران مسافر داخلی و خارجی است.
در مسیر دهسرخ روستای تاریخی شریف آباد نیز قرار دارد که دو کاروانسرای تاریخی یادگار عصر قاجار در آن قرار گرفته و از جاذبه های دیدنی این روستاست.
استخر آبی که در ورودی روستا قرار دارد هم بر زیبایی های این ده افزوده است.


*جایی برای آرامش زنده گان
قبرستان های روستایی که معمولا بر بالای کوهها یا دامنه ها ساخته شده اند همیشه دیدنی اند زیرا به طور نامنظم چیده شده اند؛ مثلا پیرمردی که سال ۱۲۰۰ شمسی فوت شده در کنار نوزادی که به تازگی در سال ۹۸ فوت کرده است در کنار هم قرار گرفته اند.
خانواده های روستایی در کمتر از ۵ دقیقه می توانند با پای پیاده خود را به قبرستان برسانند و بر سر مزار عزیزشان بنشینند و فاتحه ای بخوانند اتفاقی که برای ادم هایی که در کلان شهرهایی مثل تهران و مشهد زندگی می کنند بیشتر به رویا شبیه است. در روستای شریف آباد و در کنار استخر آب و کاروانسراهای عصر قاجار، قبرستان روستا قرار دارد که دیدنش خالی از لطف نیست. در این قبرستان،از زرق و برق های زندگی شهری که معمولا در آرامستانهای کلان شهرها به چشم می خورد خبری نیست و آرامشی عجیب در قبرستانی که با درخت ها و جوی اب و گل ها و بوته های وحشی احاطه شده، وجود انسان را فرا می گیرد.
سوغات روستا در ده سرخ و شریف آباد صیفی جات از خیار و گوجه و سیر تا میوه های باغی کشاورزان مثل گیلاس و گلابی فراوان به چشم می خورد که می توان از این محصولات ارگانیک به عنوان سوغات روستا خریداری کرد.علاوه بر آن که محصولات دامی دامداران و گیاهان دارویی و کوهی هم فراوان در این روستاها به چشم می خورد.

*آل و سد کارده
«آل» یکی دیگر از روستاهای زیبای اطراف مشهد است که در نزدیکی سد کارده قرار دارد. طبیعت کوهستانی و بکر آل، کوهستان های لرستان و نواحی غرب ایران را در ذهن زنده می کند. روستاهای« آل» و «سیچ» رودخانه دائمی دارند که از وسط روستا عبور می کند.کوچه باغ های این دو روستا و باغ های انبوه گیلاس و گردو از این دو ده طبیعت بکر و بی نظیری ساخته است.
آل گیلاس و گردوی صادراتی دارد. «ازغد» روستای دیگر در منطقه طرقبه مشهد است که حدود ۳۰ کیلومتر با مشهد فاصله دارد این روستا را خیلی ها به مسجد تاریخی آن که یادگار عصر تیموری است و هم چنین درختان کهنسال سرو و چنار آن می شناسند.
گردو و خشکبار ازغد هم صادراتی است.


*اقلیم طلای سرخ
خراسان قطب زعفران کشور و بلکه جهان است ۹۵ درصد زعفران جهان در خراسان تولید می شوند.شهرستان فریمان که در ۶۰ کیلومتری مشهد واقع شده و نزدیک ترین شهر به مشهد است؛ دارای روستاهایی ست که طلای سرخ صادراتی ایران در آن تولید می شود.
اواخر مهر و اوایل آبان ماه فصل برداشت زعفران است که عکاسان ایرانی و خارجی با سفر به روستاهای خراسان از مزارع زیبای گل زعفران عکاسی می کنند.
روستاهای فریمان علاوه بر زعفران به سیب و بادام هم شهرت دارند سیب های زرد و سرخ این روستاها به خارج از کشور صادر می شود و باغ های این میوه در مهرماه دیدنی است.

*یک تاسف عمیق
زیبایی های روستاهای خراسان به ویژه قریه های اطراف مشهد تمامی ندارد اما متاسفانه یکی از آسیب های جدی پیش آمده درباره این روستاها هجوم شهری ها و ساخت ویلایی هایی با ویوی لاکچری است ساخت باغ ویلاها و خانه های لوکس در روستاها علاوه بر از بین رفتن معماری سنتی، باعث افزایش قیمت زمین ها و خانه ها شده است. کم کم می رود که از آن خانه های کاه گلی در روستاهای خراسان خبری نباشد.
متاسفانه در روستاهایی مثل عارفی، کنگ، ازغد و… مزارع کشاورزی تبدیل به باغ ویلا شده و تولید از این روستاها رخت بر می بندد و می رود که این روستاها هم محیطی مثل شهرهای ما پیدا کنند.
خبرنگار شما رسانه در سفر به این روستاها بنگاههایی را مشاهده کرد که کار خرید و فروش و دلالی مزارع کشاورزی را انجام می دهند بنگاهها زمین های کشاورزی را با قیمت اندکی می خرند آنها را تغییر کاربری داده و تبدیل به ویلا ها و خانه های لوکس می کنند و با قیمت بالا به شهری ها می فروشند.