کتابخانه سیار سیستان به رنگارنگی پاییز / گزارشی از کتابخانه سیار یک کتابدار خوش ذوق در سیستان و بلوچستان

باکمک مردم عزیزمان تا امروز مبلغ ۴۵ میلیون تومان برای احداث کتابخانه جمع آوری شده اما آنچه در قرارداد کار آمده است برای تکمیل و تحویل این ساختمان غیر دولتی و مردمی، مبلغ ۱۰۸ میلیون تومان مورد نیاز است.امیدواریم با کمک خیران و دوستداران کتاب، هرچه زودتر شاهد احداث و تکمیل سقفی ایمن، محکم و وسیع برای ادامه فعالیت این کودکان باشیم

میل به کتاب و کتابخوانی از جمله علایق کودکان است. شاید هر جقدر بزرگتر شوند از این علاقه آنان کاسته شود اما دوران کودکی را با این میل می گذرانند و عجیب اینکه هر چقدر از سلوغی های شهر و جهان تکنولوژی دورتر هستند این اشتیاق در آنان بیشتر است.
متاسفانه اکثر روستاها و حتی شهرستان های استان سیستان و بلوچستان از بحران جدی عدم وجود کتابخانه رنج می برند. در این میان اندک کسانی هستند که سعی می کنند این فقدان را با همت خود پر کنند و رونقی به زندگی کودکان و نوجوانان بدهند.عبدالحکیم بهار ، کتابداری است از خطه سیستان و بلوچستان که با ایجاد کتاب خانه سیار در روستا سعی کرده است ، کتابخوانی را در روستاها رونق بدهد و تلاش هایش آنقدر مستمر بوده است که حالا دیگر ، حجم فعالیت کودکان کتابخوان این روستا چنان افزایش یافته است که دیگر این کتابخانه سیار جوابگوی نیازشان نبوده و لازم است دوستداران کتاب این کودکان را مورد لطف قرار داده و زمینه مکان مناسبتری را برای فعالیت هایشان فراهم کنند.
عبدالحکیم بهار، بهورزی است که به روستای زمین آوازه ملی بخشیده و نام آن را در فهرست روستاهای دوستدار کتاب کشور قرار داده است.این به ورز مهربان با اختصاص بخشی از خانه خود به روستاییان برای ایجاد کتابخانه، مروج مطالعه و کتابخوانی در بین کودکان روستای خود است.
بهار پیش از اینکه بهورز شود، به صید و صیادی مشغول و از نوجوانی با کتاب مانوس بود به طوریکه روزهایی که برای صید به دریا می رفت نیز کتابهایش را برای مطالعه با خود همسفر می‌کرد.
وی می گوید کتاب‌خوانی از یک اتاق کوچک ۱۸ متری که بخشی از خانه ام بود شروع شد و با پیگیری‌های شخصی و مشارکت دوستان، آن را به یک کانکس در حد ۵۰متر رساندیم و توانستیم کارهای خوبی در یکی دو سال اخیر در این فضای کوچک برای بچه‌های روستا و مردم آن انجام دهیم.
کودکان این روستا از امکانات زندگی شهری دور هستند اما سرشار از عشق و مهربانی اند و من از بودن در کنارشان لذت می برم، لذت می برم وقتی هریک از آنان با هیجان مضاعف کتاب می خواند، دیدن احساس هر یک از آنان هنگام مطالعه و قصه گویی عالمی دارد.

باکمک مردم عزیزمان تا امروز مبلغ ۴۵ میلیون تومان برای احداث کتابخانه جمع آوری شده اما آنچه در قرارداد کار آمده است برای تکمیل و تحویل این ساختمان غیر دولتی و مردمی، مبلغ ۱۰۸ میلیون تومان مورد نیاز است.امیدواریم با کمک خیران و دوستداران کتاب، هرچه زودتر شاهد احداث و تکمیل سقفی ایمن، محکم و وسیع برای ادامه فعالیت این کودکان باشیم.