دست افشان و پای کوبان در پی عروسی میلیاردی / هزینه های سرسام آور عروسی های لاکچری و تبلیغات ویژه پاییزی تالارها واکاوی شد

انگار این روزها ایران به سرزمین عجایب تبدیل شده است. سرزمینی که در آن خبر می رسد از هر ۵/۳ ازدواج ، یکی به طلاق ختم شده است و همزمان خبرها حکایت از هزینه های گاه میلیاردی برای مراسم ازدواج دارد. در حالی که گروهی کفش آهنین به پا می کنند تا بتوانند وام ازدواج بگیرند ، در مقابل به منوها و پکیج های عروسی بر میخوریم که هزینه هایشان به چند میلیارد تومان نیز می رسد

انگار این روزها ایران به سرزمین عجایب تبدیل شده است. سرزمینی که در آن خبر می رسد از هر ۵/۳ ازدواج ، یکی به طلاق ختم شده است و همزمان خبرها حکایت از هزینه های گاه میلیاردی برای مراسم ازدواج دارد. در حالی که گروهی کفش آهنین به پا می کنند تا بتوانند وام ازدواج بگیرند ، در مقابل به منوها و پکیج های عروسی بر میخوریم که هزینه هایشان به چند میلیارد تومان نیز می رسد.

به نظر می آید حالا در سرزمین عجایب ترسناکی زندگی می کنیم ، سرزمینی که در آن تمام هزینه ازدواج یک زوج تنها ، صرف تهیه فیلم فرمالیته عروسی زوج دیگری است.این روزها یکی از ترسناک ترین جلوه های شکاف طبقاتی را می توان در آگهی های برگزاری عروسی های لاکچری دید. عروسی هایی که خدمات ویژه آنان را تالارهای چند میلیاردی ارائه می دهند و گاه هزینه یک شب مهمانی و خدمات عروسی تا ۲ میلیارد تومان نیز می رسد. و این تازه هزینه های جاری مراسم است که فقط صرف هزینه های تالار و فیملمبرداری می شود و مراسمات پیش از آن همچون تهیه لباس و آرایش عروس و داماد نیز هزینه های دیگری دارد.
همه این‌ها درحالی است که هزینه برگزاری مراسم عروسی در یک تالار به طور متوسط، از کف ۳۰ هزار تومان برای هر نفر و سفارش یک مدل غذا و نوشیدنی شروع می‌شود و با حدود ۳۰ میلیون به طور کلی، می‌توان یک مراسم آبرومندانه بدون هزینه‌های گزاف برگزار کرد.
وقتی هم از شمال شهر، به سمت جنوب آن برویم، اعداد و ارقام کم رمق تر می شوند.این گونه است که تنها با هزینه ورودی یک باغ تالار در چند قدم پایین‌تر کل عروسی را برگزار می کنند.اگر هم بخواهی همچنان قدم برداشتن به سمت جنوب را ادامه بدهی و از تهران خارج شوی، ممکن است کم کم به جایی برسی که نه تنها غذایی برای خوردن و سقفی برای زندگی، که حتی هوایی هم برای نفس کشیدن پیدا نکنی.

آغاز روند مجلل شدن تالارهای عروسی از اواسط دهه ۸۰ آغاز شد. هم زمان با ظهور طبقه ای جدید در اقتصاد ایران که بسیاری حتی از عنوان نوکیسه برای آنان استفاده می کنند ، جنون لاکچریزم به تالارهای عروسی نیز رسید. در این میان البته که به نظر  نیز می رسد بیش از همه سندروم سیندرلا در حال بلعیدن روان بخشی از عروس های جوان است .پس بی دلیل نیست که باغ تالارهایی در حالی طراحی است که بیش از پیش شبیه کاخ رویایی سیندرلا و طراحی های والت دیزنی باشند.هزینه ورودی برخی از این باغ تالارها بین ۴۰ تا ۸۰ میلیون تومان است و تیم ایده پردازی آنها  آماده اند تا همه فانتری‌ها و علایق زوج‌ها را در قالب تم‌های مختلف مراسم عروسی اجرا کنند.
این باغ‌تالار‌ها انگار مرزی است که دنیای بیرون را از آنچه که در درون خود دارد، جدا می‎‌کند.در مجموع  برگزاری عروسی در این باغ تالار‌ها از کف ۱۰۰ میلیون شروع می‌شود و سقفی برای آن وجود ندارد، اما معمولا تا ۸۰۰ میلیون تومان و بالای یک میلیارد تومان در برخی باغ‌تالار‌های خاص می‌رسد.
آیتم‌های اصلی موجود در منو این باغ تالار‌ها شامل غذاست که خود از چند مدل نوشیدنی خوش‌آمدگویی، پذیرایی قبل از شام و مزه‌های سرد، فینگرفودها، سالادبار، دسر، نوشیدنی‌ها و شام اصلی که از غذا‌های برنجی، چلو وخورش، کباب‌ها و غذا‌های لوکس تشکیل شده است، شیرینی و گل‌آرایی، شمع‌آرایی، نور پردازی از دیگر آیتم‌های منو هستند با توجه به حجم و نوع گل‌های استفاده شده و غذا‌هایی که شما درخواست می‌کنید، از ۴۰۰ هزار تومان برای هر نفر تا ۳ میلیون تومان متغیرند که در بالاترین حد خود شامل ژیگو و بره و میز خاویار و لابستر و میگو هستند.

تالارهایی همچون ، تالار فرمانیه ، تالار مجنون ، تالار دانیال ، تالار گرنگلا، باغ تالار سعادت ،باغ تالار جزیره آبی ، باغ تالار ، باغ تالار تک درخت و دهها تالار دیگر از جمله تالارهای لوکس و گران محسوب می شوند.

اما نکته عجیب درباره برخی از این باغ تالارها این موضوع مهم است که شاید بتوان گفت گران ترین ، مجلل ترین و لوکس ترین تالارهای این سرزمین عجایب در منطقه گرمدره واقع شده اند. گرمدره جایی  بین تهران و کرج است و زمانی که به شما آدرس می دهند تا راهی تالار مورد نظر شوید به شدت شگفت زده خواهید شد. در مرحله نخست این موضوع را به خاطر بسپارید که بدون داشتن لوکیشن مشخص یافتن مکان تالار شاید حتی ناممکن باشد. اما شگفتی بزرگتر هنوز مانده است. در حالی که در وسط یک زمین بایر و خشک در حرکت هستید ، ناگهان با دروازه ای چنان دروازه کاخ ها رو به رو می شوید و در وسط بیابان ناگهان با باغ تالاری رو به رو می شوید که گویی از وسط زمین بیرون آمده است. جالب تر شاید برای شما این باشد که بدانید اگر ۱۰ تالار سطح اول ایران را بخواهیم نام ببریم ، قطعا ۵ تالار از این ۱۰ باغ تالار لوکس در همین منطقه گرمدره واقع شده اند و شگفت اینکه شهرت آنان چنان بالا گرفته که حتی از شهرهای دیگر نیز برای گرفتن عروسی های لوکس به سراغ آنان می آیند و می توانید تصور کنید که خانواده عروس  و داماد برای انتقال همه مهمانان از شهر خود به یکی از این تالارها چه هزینه گزافی را تحمل می کنند.

این روزها اما تالارهای عروسی ، روزهای آرام تری را سپری کرده  و خود را برای جشن های خاص در پاییز آماده می کنند. بخشی از تبیغات این تالارها از هم اکنون آغاز شده است . پیشنهاد بستن قرار دادهای خاص با آفرهای خاص برای نیمه پاییز به بعد نشان می دهد در تدارک سورپرایزهای لاکچری تر با تم پاییز هستند و مشخص نیست انتهای این روند به کجا خواهد رسید.
روندی که به نظر می رسد خط بطلانی است بر آن چه سعی می شد از طریق دستگاه های تبلیغاتی دولتی با عنوان ازدواج ساده تبلیغ می شد بکشدو گستردگی شبکه های اجتماعی در کنار میل به دیده شدن و تماشایی بودن به کمک این بیزنس عجیب و پرسود آمده است. این گونه است که در یک شکاف اجتماعی ، اقتصادی آشکار ، در حالی که زوج های جوانی با کفش آهنین در پی وام ازدواج برای آغاز زندگی خود هستند ، زوج های دیگری نیز وجود دارند که بیش از ده برابر آن وام دست نیافتنی را برای یک شب خرج می کنند.