مصائب مداوم تولیدکنندگان گرفتار در چنبره تحریم و اقتصاد

مدیران کارخانه های #استرلینگ، پامین، آذهایتکس، کولیس و ایدم در گفت و گو با شمارسانه از بحران های پیش رو و تلاش های خود در این باره گفتند

آذربایجان شرقی با دارا بودن حدود ۵۶ شهرک صنعتی به عنوان یکی از قطب های صنعتی کشور به شمار می رود که به دلیل دارا بودن کارخانجات متعدد تولید مواد غذایی، قطعات خودرو، مواد اولیه، لوازم خانگی و بسیاری از واحدهای تولیدی دیگر، قلب تپنده صنعت شمالغرب کشور شناخته می شود.

در سال های اخیر به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ دلار و همچنین بحران های گسترده اقتصادی در داخل کشور ، واحدهای تولیدی دچار مشکلات بسیاری شده اند، مشکلاتی که منجر به تعدیل نیرو، کاهش تولید و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی شده است.

از اصلی ترین پیامدهای مشکلات عدیده تولیدی ها و کارخانه های استان را باید افزایش بی کاری دانست. این موضوع بسیار قابل توجه است که از اصلی ترین نیازهای هر استان افزایش زیر ساخت های تولید است تا بتوان رونق اقتصادی و همچنین ایجاد اشتغال را افزایش داد.

در سال های اخیر و همزمان با آسیب های گسترده، بحران های فزاینده اقتصادی پدیدار شده است اما به نظر می رسد میل بانک ها نیز برای دادن وام به صنایع تولیدی کمتر شده و به جای آن، بانک ها برخلاف تعهدات و قوانین جاری به بنگاه داری روی آورده اند. آفتی بزرگ که هر روز بیشتر از قبل و با شنیدن ارقام اختلاس شده بیشتر خود را به رخ می کشد.

اکنون و با همه مشکلات عدیده اقتصادی ، بیش از ۵ هزار واحد صنعتی مطرح در آذربایجان‌شرقی مشغول فعالیت هستند که از جمله آنها می توان به کارخانه تراکتورسازی تبریز، ماشین سازی، ایدم، کمپرسورسازی تبریز، شرکت پمپیران، صنایع غذایی شیرین عسل و سایر واحدهای غذایی و صنعتی اشاره کرد که موجب اشتغال تعداد کثیری از جوانان منطقه و حتی استانهای همجوار شده اند.

برای بیان مشکلات و بررسی آخرین وضعیت واحدهای تولیدی آذربایجان شرقی، به سراغ چند تن از مدیران واحدهای صنعتی استان رفته و با آنها همصحبت شده ایم . این مدیران از کارخانه های استرلینگ، پامین، آذ هایتکس، کولیس و ایدم بوده اند که در گفت و گو با شمارسانه از بحران های پیش رو و تلاش های خود در این باره گفته اند.

خبرنگار : وحید پوررضوی
دبیر : میرا قربانی فر