دفن میراث فرهنگی رشت زیر سایه طبیعت گردی و بی تدبیری مسولان

حمام تخریب شده ی حاج آقا بزرگ، خانه ی ابتهاج، اولین دانشسرای رشت و هزاران آثار تخریب شده ی دیگر که مسئولان استانی به جای نفع بردن تصمیم به تخریب آن گرفتند خود گواه مدیریت ضعیف سازمان میراث فرهنگی استان گیلان است


مرجان قربانی فر

رشت به عنوان یکی از کلان‌شهرهای ایران با قدمتی چندین صد ساله به عنوان سومین شهر گردشگر پذیر ایران مطرح است.شهری توریستی با جاذبه های گردشگری فراوان که حتی بیش از نیمی از مردمش از آنها اطلاعی ندارند. در اولین برخورد بیشترین جاذبه های گردشگری شهر رشت معمولا طبیعت آن به نظر می آید و بسیاری اصلا از جاذبه های گردشگری دیگر این شهر همچون بناها و ساختمان های تاریخی و موزه های آن اطلاعی ندارند و در این سال ها نیز به آن چندان توجه نشده است.

حمام تخریب شده ی حاج آقا بزرگ، خانه ی ابتهاج، اولین دانشسرای رشت و هزاران آثار تخریب شده ی دیگر که مسئولان استانی به جای نفع بردن تصمیم به تخریب آن گرفتند خود گواه مدیریت ضعیف سازمان میراث فرهنگی استان گیلان است.
وجود موزه ای قدیمی در رشت که با هر بار ورود به آن تنها فضای خالی از بازدید کننده ، جلب توجه می کند نشان از معرفی ضعیف آثار تاریخی در شهر رشت دارد. ضعفی که در پشت برچسب بی تفاوتی مردم نسبت به میراث فرهنگی از سمت مسئولان و متصدیان سازمان پنهان شده است.
آثاری که شاید با نمونه های مشابه آن در دیگر استان ها بیشترین میزان جذب توریست صورت بگیرد.

در مهر ماه ۱۳۹۷ با حکم علی اصغر مونسان؛ معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، شهرود امیر انتخابی به سمت مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان منصوب شد. انتصابی که در پی آن امید می رفت وضعیت میراث فرهنگی رو به بهبود رود. اما با گذشت زمان و انتخاب این فرد بومی همچنان امیدها یکی پس از دیگری ناامید می شود.

تخریب و ویرانی پشت سر هم بناها و آثار تاریخی نیز بیش از همیشه این ترس را که در آینده ای نه چندان دور نه تنها هیچ گردشگری برای بازدید آثار تاریخی به رشت نمی‌آید به وجود می‌آورد. آینده ای که در آن مساله تنها جذب گردشگران طرفدار میراث فرهنگی نیست بلکه ممکن است در آتش این بی تفاوتی ، اثری از این میراث تاریخی حتی برای آیندگان این خطه باقی نماند.

از دیگر مشکلات جدی در حوزه گردشگری در استان گیلان و به خصوص شهر رشت این مساله است که برای اسکان گردشگران و مسافران و توریست هایی که به این شهر می آیند و امیدوار هستند فارغ از روال مرسوم از امکان کمپ زدن استفاده کنند نیز هیچ چاره ای اندیشیده نشده است. در واقع مکان هایی که برای برپا کردن چادر برای این مهمانان در نظر گرفته شده شرایط را بیشتر شبیه محل اسکان زلزله زدگان و سیل زدگان نشان می دهد.

همچنان امید است با وجود بی توجهی از سمت مسئولان مربوطه رشت و استان گیلان، گردشگران نه فقط برای آب‌و‌هوا و فضای سبز بلکه برای بازدید از چندین بنای تاریخی بازمانده به این استان سفر کنند. بناهایی که برخی به همت شهردار سابق شهر حفظ شد و برخی دیگر هنوز با بی توجهی سازمان میراث و گردشگری استان ، با آخرین رمق هایشان روی پا ایستاده اند.