تلالو خورشیدِ مرداد بر دیوارِ گالری ها / پرسه تابستانه در حوالی گالری های تهران

در نیمه ابتدایی مرداد ماه،برنامه گالری های پایتخت در این ماه بررسی شد

بیتا محسنی

پرسه در حوالی گالری های پایتخت، حتی در روزهای نسبتا گرم و پرهیاهوی مرداد ماه نیز حال و هوای خوبی را با خود به همراه دارد؛ حال و هوایی  با مجال آشنایی با تازه ترین آثار هنرمندان جوان و پیشکسوت تهران که علاوه بر اشراف بر سبک های هنری برای علاقمندان، چرخه اقتصادی حوزه تجسمی را نیز مانند همیشه فعال نگاه داشته است.تهران شهری است که بخصوص در در دو دهه اخیر، بیشترین سهم را در روند صعود حرفه گالری داری داشته، و در بسیاری از کوچه و محله های تهران، گالری هایی رشد کرده اند که در سکوت و انزوای مشغول به فعالیت اند و یا به دنبال اعتباری  بیشتر هستند که نمایش آثار هنرمندان محبوب برایشان ایجاد می کند، یا در تلاش اند تا وجهه اجتماعی مشخصی در میان بیش از ۲۰۰ نگارخانه که در ۲۲ منطقه تهران وجود دارد، پیدا کنند و یا به چرخه اقتصادی رونق ببخشند.

با این حال هرروز تعداد زیادی از علاقمندان مشتاق به نگارخانه گردی در حوزه های عکاسی، نقاشی، خطاطی، نقاشیخط، مجسمه سازی و چیدمان میهمان این نگارخانه ها می شوند. مرداد در تهران نیز، در حالی روزهای ابتدایی خود را می گذراند که تب و تاب گالری گردی به ویژه در روزهایی پایانی هفته داغ است. «شما رسانه» در این گزارش، نگاهی خواهد داشت به جدید ترین برنامه های نگارخانه های تهران از شمال تا مرکز شهر تا با آثار هنرمندان جوان و پیشکسوتمان بیشتر آشنا شویم.

*گالری آران

باید گفت که گالری «آران» یکی از ده‌ها گالری جذاب و پربازدید در سطح تهران است. این گالری که به نمایش آثار هنری هنرمندان معاصر و آثاری همچون نقاشی و لیتوگرافی و همچنین آثار حجمی مختلف می‌پردازد، یکی از گالری های پرکار در مرداد ماه به حساب می آید.
از جمله نمایشگاه گروهی با عنوان «فستیوال دسترسی محدود-دوره هشتم»
که از تاریخ چهارم تا یازدهم مرداد ماه و به انتخاب و کیوریتری امیرعلی قاسمی،در حال برگزاری است. این فستیوال که با اجراهای صوتی،تصویری، نشست ها، کارگاه ها و استودیو ویزیت ها، ماه مرداد ایرانیان را به عنوان مجالی برای ارائه تصاویر متحرک و صدا برجسته می کند ، اولین بار توسط «پارکین گالری»  و در سال ۲۰۰۷ برپا شد. در آن دوران «پارکین گالری» یک فضای پژوهشی کوچک بود که جشنواره ای مستقل را برای ویدیو، صدا و پرفورمنس کلید زد. رویدادهای دسترسی محدود ۸ اما امروز، به طور موازی در شش مکان در گوشه و کناره های شهر برگزار می شوند.

دومین رویداد مهم در گالری «آران»، نمایشگاه دو هنرمند حجم، عکس چیدمان است که از ۱٨ مرداد تا ۴ شهریور برگزار خواهد شد. در این میان یاشار آذر امدادیان به همراه تایماز مسلمیان، در دومین حضور خود در گالری «آران»، آثاری را به نمایش درمی آورند که ثمره چندین ماه کار مشترک است. امدادیان با سالها زندگی و تحصیل در کشور فرانسه حال به هنرمندی چند وجهی تبدیل شده که  ابزار، مواد و تکنیک های مختلف هنری را به خدمت تصویر کردن ایده ها و احساسات خود در می آورد.
در کنار او، تایماز مسلمیان نیز هنرمندی است که از لحاظ دیدگاه مکمل امدادیان بوده و انتظار مخاطبان جدی هنر را برای دیدن یک همکاری
متفاوت و درخشان،دو چندان خواهد کرد.

*گالری اعتماد