پاتوقی برای همدلی / گزارشی از مرکزی برای زنان خودسرپرست یا بدسرپرست گیلانی

حمایت از زنان سرپرست خانوار تنها فقط یک شعار انتخاباتی نیست؛ یک جریان پیوسته است. نیاز اقتصادی، مهم‌ترین نیاز زنان سرپرست خانوار است. تبعیض‌های جنسیتی و نداشتن تخصص و عدم وجود امنیت شغلی همواره آنها را تهدید می‌کند؛ اما با حلوا حلوا گفتن‌های مسئولین قرار نیست ظاهراً کام آنها شیرین شود

مهدیسا صفری‌خواه

نوشیدن یک فنجان چای در لابلای دغدغه‌های ذهنی همیشه یک پیشنهاد غافلگیرکننده است؛ وقتی همراه کیک‌های خانگی با فرمول‌های محرمانه و طعم‌های هیجان‌انگیز باشد لذت بیشتری هم دارد؛ اما داستان فروشگاه و کافی‌شاپ گیل‌بانو واقع در سردر بوستان کشاورز رشت چیز دیگری است. اینجا شاید نماد وا ندادن در برابر جریان زندگی باشد. پاتوقی برای همه آنهایی است که به کنار گود ننشستن اکتفا نکرده‌اند.

یک پیشنهاد غافلگیرکننده با قدم زدن در فروشگاه می‌توانید هم خودتان را خوشحال کنید هم مادران سرپرست خانوار و فرزندانشان را. همه سازه‌ها؛ لباس‌ها و وسایل تزئینی و حتا ترشی‌ها کار این مادران است. جنگیدن برای زندگی و گذر از گردنه تبعیض‌های جنسیتی نقطه عطف داستان این مادران است.
شما قیمت را تعیین می‌کنید
اگر همت عالی هم داشته باشید می‌توانید در طرح همت عالی شرکت کنید. «همت عالی» سازه‌های فرزندان مادران سرپرست خانوار است. این سازه‌ها قیمت ندارند و شما ارزش آنها را مشخص خواهید کرد. تا کنون ۱۰۰ خانوار از طریق خیریه «ایزد دوستان شمال» جذب کارگاه‌های فروشگاه «گیل‌بانو» شده‌اند. هزینه دریافتی از مشتری‌های کلیه تولیدات، به حساب زنان سرپرست خانوار واریز خواهد شد. هر سرپرست خانوار یک کد مالی دارد و این به‌معنای حذف فرآیند واسطه‌گری در کمک به این زنان توانمند است.

حمایت؛ از شعار تا واقعیت
حمایت از زنان سرپرست خانوار تنها فقط یک شعار انتخاباتی نیست؛ یک جریان پیوسته است. نیاز اقتصادی، مهم‌ترین نیاز زنان سرپرست خانوار است. تبعیض‌های جنسیتی و نداشتن تخصص و عدم وجود امنیت شغلی همواره آنها را تهدید می‌کند؛ اما با حلوا حلوا گفتن‌های مسئولین قرار نیست ظاهراً کام آنها شیرین شود. گاهی همت عالی مردم و دیده‌شدن توانایی‌هایی‌شان بیشتر از بخشنامه‌های خاک‌خورده به کارشان می‌آید.
جریان آهسته و پیوسته گیل بانو
سازمان‌های مردم نهاد زیادی در راستای توانمندی این زنان کار می‌کنند. این‌روزها به لطف تکنولوژی و درگیری ذهنی مخاطبان با فضای مجازی ایجا کسب‌وکار به مراتب آسان‌تر شده‌است. سازمان بهزیستی و سازمان فنی‌وحرفه‌ای هم به موازات نهادهای مردم نهاد؛ نیازهای این زنان را شناسایی می‌کنند. در صدد توانمندسازی آنها بر می‌آیند اما هنوز راه زیادی تا یک نفس عمیق کشیدن و آرامش سروسامان دادن این مادران باقی است. راهی که «گیل‌بانو» کنار مردم گیلان و رشت قرار است آهسته و پیوسته بردارد.