محیط زیست ایذه ، در مسلخ شهرداری بی اصول

اکنون نزدیک به ۳۰ سال است که زباله های شهر و زباله های عفونی بیمارستانی بدون بی خطرسازی، در جوار آرامستان، به حال خود رها می شوند. این در حالی است که تاکنون اداره محیط زیست ایذه ۱۴ اخطار رسمی به شهرداری این شهر نیز داده است؛ در واقع شهرداری ایذه که باید یکی از مدعی العموم ها در ماجرای آلودگی پسماند در شهر باشد اکنون ، ۳۰ سال با تخلف و بی توجهی به تمام قوانین صریح در حوزه سلامت، بهداشت و محیط زیست ، سلامت شهروندان شهر را نادیده گرفته

الهه موسوی

اعتراض مردم و فعالان محیط زیست خوزستان نسبت به رهاسازی غیراصولی و غیرقانونی در سایت جاده ” راسفَر- نوتَرگی” طی ۳۰ سال گذشته ادامه داشته است.
حدود ۱۵سال از ابلاغ “قانون مدیریت پسماند” گذشته است؛ اما بی قانونی ۳۰ ساله شهرداری ایذه همچنان ادامه دارد . اکنون نزدیک به ۳۰ سال است که زباله های شهر و زباله های عفونی بیمارستانی بدون بی خطرسازی، در جوار آرامستان، به حال خود رها می شوند. این در حالی است که تاکنون اداره محیط زیست ایذه ۱۴ اخطار رسمی به شهرداری این شهر نیز داده است؛ در واقع شهرداری ایذه که باید یکی از مدعی العموم ها در ماجرای آلودگی پسماند در شهر باشد اکنون ، ۳۰ سال با تخلف و بی توجهی به تمام قوانین صریح در حوزه سلامت، بهداشت و محیط زیست ، سلامت شهروندان شهر را نادیده گرفته است.سایت رهاسازی زباله ها توس شهرداری ایذه در کنار آرامستان این شهر و در منطقه ای موسوم به “کوره های آجرپزی” قرار گرفته است.
فعالان محیط زیست خوزستان می گویند که اعضای شوراهای اسلامی شهر و شهرداری های چندین دوره، در این اقدام صریح غیرقانونی علیه سلامت شهروندان، نقش داشته اند. آن ها می گویند اگر قرار است کسی محاکمه شود همه شهرداران و شوراهای شهر باید بیایند و در پیشگاه شهروندان ایذه پاسخگو باشند. در کجای دنیا جایی که محل تغذیه سفره آب های زیرزمینی ست و آب شرب مردم از چاه هایی که با استفاده از این آبخوان ها تامین می شود، سایت زباله آن هم به شکل غیر استاندارد و غیراصولی برپا می کنند؟
و تمام این اتفاقات در حالی است که بر اساس قانون، مسوولیت تفکیک و مدیریت زباله های شهری با شهرداری ها و مسول ساماندهی، بی خطرسازی و امحای زباله های بیمارستانی با «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» است. همچنین این نکته حائز اهمیت است که حدود ۱۰ هزار نفر جمعیت روستاهای اطراف از همین محل رفت وآمد می کنند.

در این میان نباید از یاد برد که شیرابه های این زباله های رها شده و خطرناک عملا باعث آلودگی زمین های کشاورزی ، خاک منطقه و تالاب ها نیز شده اند .تالاب های “میانگران” و “بندون” در خطر جدی نابودی قرار گرفته اند و با هر بار وقوع سیلاب این پسماندهای آلوده در منقه وسیعی منتشر می شوند.
از سوی دیگر تالاب محل تغذیه علوفه و آب دام هایی از جمله گاو، گاومیش، گوسفند، بزها و زیستگاه فصلی ۱۰ ها هزار پرنده مهاجر و بومی ست. در واقع تالاب های ایذه، دروازه ورودی پرندگان مهاجر به تالاب های بزرگ و بین المللی خوزستان است. این یعنی آلودگی به راحتی در سراسر خوزستان منتشر می شود.
در اقدامی عجیب و خطرناک پس از تعطیلی این محل رهاسازی زباله، شهرداری ایذه، یک هفته است که زباله ها را در یکی از مناطق تاریخی صنعت آجرپزی موسوم به “کوره ها” ، در چند صد متری مناطق مسکونی شهر ایذه که یکی از آبخوان های بزرگ منطقه نیز هست، رها می کند.

در دو هفته اخیر، “انجمن دوستداران طبیعت ومحیط زیست خوزستان” در کنار شهروندان ایذه حاضر شده و با پیگیری های حقوقی و اعتراضات مردمی و جلوگیری از تخلیه زباله های شهرداری و بیمارستان، فعلا سایت تعطیل شده است.طی ماه های گذشته علاوه بر شکایت اداره محیط زیست ایذه، این انجمن‌ نیز از شهرداری شکایت کرده، اما هنوز به نتیجه ای نرسیده اند و می توان گفت همه منتظر هستند تا دستگاه قضا به این شرایط ناگوار رسیدگی کند.