قلم های ناتمام / روز قلم بهانه‌ای شد تا اهالی این عرصه گرد هم آیند و این روز را جشن بگیرند

مراسم نکوداشت «روز قلم » با حضور تعدادی از نویسندگان،شاعران،مترجمان،هنرمندان و دوستداران فرهنگ و هنر روز چهارشنبه ۱۲تیر در انتشارات ثالث برگزار شد.

در این دیدار و نشست صمیمانه به میزبانی ثالث از سید‌علی صالحی، رسول یونان ، کاوه میرعباسی ، مریوان حلبچه‌ای فسودابه قیصری ، فواد نظیری و… با اهدای قلم و مراسمی تقدیر به عمل آمد.

توجه به قلم در سرزمین ما پیشینه‌ای دیرینه دارد. سده‌ها پیش در ایران باستان، تیرگان (سیزدهم تیرماه) یکی از مهم‌ترین جشن‌های ایران باستان بوده که آیین‌های مخصوصی داشته و یکی از آن‌ها پاسداشت قلم بوده است. یکی از دلایلی که برای این جشن ذکر شده، این است که در این روز، هوشنگ، پادشاه پیشدادی ایران، نویسندگان و کاتبان را به رسمیت شناخت و آنان را گرامی داشت، مردم جشن گرفتند و آن جشن به یاد ارجمندی قلم بر جای ماند.ابوریحان بیرونی در کتاب (آثار الباقیه) خود اشاره کرده است که ایرانیان باستان سیزدهم تیر را روز تیر یا همان عطارد می‌نامیده‌اند و چون اعتقاد داشتند تیر، کاتب سایر ستارگان است، این روز را روز نویسندگان می‌دانستند و آن را گرامی می‌داشتند.

پس از انقلاب نویسندگان و شاعران سرشناسی همچون زنده‌یاد (محمدعلی سپانلو) چهاردهم تیر را به‌عنوان روز قلم و نویسنده پیشنهاد دادند و سرانجام در سال ۱۳۸۱، پس از پیشنهاد انجمن قلم ایران و تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز به‌عنوان روز قلم در تقویم رسمی ایران به رسمیت شناخته شد.