خطر جدی زیست محیطی در پی سیل۹۸ در لرستان

ورود فاضلاب در محل دیواره ساحلی بعد از پل حاجی خرم آباد به سمت جاده کوهدشت به خرم رود بعد از گذشت چند ماه از وقوع سیل نه چهره زیبایی برای مردم دارد و هم به طبیعت و رودخانه و موجودات زنده در رودخانه آسیب می رساند و با توجه به فصل گرما از این بعد شاهد بوی تعفن و انواع بیماری ها خواهیم بود

آغاز سال ۹۸ برای حداقل سه استان کشور با سیل بی امانی همراه بود که زندگی مردم این مناطق را تحت تاثیر قرار داد. در این میان حداقل سه استان کشور بییش از سایر مناطق در معرض آسیب های سیل قرار گرفتند.
استان لرستان در کنار استان های خوزستان و گلستان یکی از آن سه استان بود که آسیب جدی از سیل فروردین ماه سال ۹۸ را شاهدبود.در این میان ، حداقل سه شهر و روستاهای اطراف آن از آسیب جدی این سیل در امان نماندند و در این میان نه تنها خسارات سیل پس از گذشت بیش از سه ماه از وقوع آن خاتمه نیافته است بلکه حالا شاهد بحران های جدی زیست محیطی سیل و تاثیر آن بر زندگی مردم این مناطق هستیم.

خرم اباد به عنوان مرکز استان لرستان ، به دلیل رودخانه خرم رود که از مرکز آن می گذرد شاهد خسارات زیادی از جمله ریزش دیواره های ساحلی و از بین رفتن پل ها و آب گرفتگی برخی منازل حاشیه رودخانه را بود.
با گذشت چند ماه از وقوع سیل در خرم اباد اما همچنان دیواره های ساحلی یا حتی برخی از پل ها ترمیم نشده است و این موضوع مشکلاتی از جمله ترافیک های سطح شهر یا وضعیت نا مناسب برخی خیابان ها به وجود اورده است.

اما موضوع مهم تر در این میان خطرات جدی زیست محیطی است که خواسته یا ناخواسته سیل برای مردم مناطق سیل زده با خود به همراه می آورد. رودخانه ها از دیر باز اهمیت بسزایی در عمران وآبادانی مناطق داشته اند ودراکثر موارد خود مبنای شکل گیری تمدن های کهن بوده اند. امروزه نیز حیات بسیاری از سکونت گاه ها به این منابع آبی وابسته است به نحوی که آلودگی فیزیکی ، شیمیایی وبیولوژیکی این منابع می تواند عواقب جبران ناپذیری بر محیط زیست منطقه واجتماعات انسانی وارد سازد.
اما ورود فاضلاب در محل دیواره ساحلی بعد از پل حاجی خرم آباد به سمت جاده کوهدشت به خرم رود بعد از گذشت چند ماه از وقوع سیل نه چهره زیبایی برای مردم دارد و هم به طبیعت و رودخانه و موجودات زنده در رودخانه آسیب می رساند و با توجه به فصل گرما از این بعد شاهد بوی تعفن و انواع بیماری ها خواهیم بود.
باید به این مهم توجه داشت که این موضوع دیگر تنها مساله ساخت و ساز و ترمیم و عمران مناطق سیل زده نیست که برای جبران آن منتظر بودجه لازم باشیم. مساله در این مورد حیات و ادامه زندگی شهروندان و انواع مشکلات محیط زیستی که لازم است مسولان امر به سرعت و در اسرع وقت چاره ای برای این بجران جدی شهر بیابند.