تارا ؛ روایت تارهای سرخ شده

تولیدات صنایع دستی از سوی اقوام گوناگون ساکن در خراسان شمالی روایتگر هویت تاریخی و فرهنگی این خطه است که مرزها را درنوریده، هدیه ای دلنشین و ماندنی برای گردشگران است

تولیدات صنایع دستی از سوی اقوام گوناگون ساکن در خراسان شمالی روایتگر هویت تاریخی و فرهنگی این خطه است که مرزها را درنوریده، هدیه ای دلنشین و ماندنی برای گردشگران است. هنرمندان و صنعتگران خراسان شمالی در ۶۱ رشته صنایع دستی فعالیت دارند که از این تعداد چهار رشته شامل سفره کردی، پادری، چاروق و حکاکی روی سنگ به ثبت جهانی رسیده اند و در ۵۴ رشته نیز نشان اعتماد ملی را دریافت کرده است.
صنایع دستی خراسان شمالی چنان در دنیا شهره شده است که حتی گردشگران کشورهای خارجی از جمله آلمان سفارش بافت قالی در منطقه راز و جرگلان داده اند. هنرمندان خراسان شمالی، صنایع دستی را با نگاره هایی از گل، سنبل و دستبافته هایی متنوع با رنگ های الهام گرفته از طبیعت خلق می کنند.
یکی از این صنایع دستی پارچه بافی ابریشمی است که در شهر ۵ هزار نفری یکه سعود در گوشه از این شهر بنام کلاته بسیج ۲۰، خانم مشغول به این کار هستند.
آنان ابتدا کرم ابریشم پرورش می دهند. سپس پیله ها رابه نخ تبدیل می کنند که همان نخ ریسی است که کاملا با دست و با استفاده از چوب های مخصوص که تارابافی نام دارد انجام می شود.بعد از تمیزکاری نخ ها،رنگرزی صورت میگیرد و بعد هر کدام از زنان هنرمند یک کارگاه در گوشه ای خانه هایشان دارند و شروع به بافت پارچه های ابریشم می کنند و از این راه امرار معاش می کنند.
به گفته بافندگان مشتری اصلی انان نوعروسان هستند که برای روز عروسیشان پارچه های قرمز رنگ ابریشمی و روسری های حاشیه دار تهیه می کنند و به اندازه کافی مشتری دارند و در کنار این کار تاکنون با کمک کمیته امداد به ۲۵ مددجوی نیز آموزش داده و در حال حاضر بیش از ۵۰ خانم دیگر در نقاط مختلف خراسان شمالی و بجنورد به این کار مشغول هستند.