شهر شب های روشن بدون شهردار / رشت بیش از ۹ ماه است که شهردار ندارد

موضوع عدم انتخاب شهردار رشت و رد صلاحیت های مکرر منتخبان شورای شهر حالا چنان بالا گرفته است که حتی بین شهروندان نیز رشت را به عنوان شهر بی کلانتر خطاب می کنند. موضوعی که حتی منجر به واکنش نماینده ولی فقیه در استان گیلان شد .

شهر رشت به عنوان یک کلانشهر و مرکز استان گیلان اکنون ۹ ماه است که شهرداری ندارد و اگر زودتر برای این شهر بی شهردار فکری نشود شاید حتی روزشمار این روزها برسد به یک سال.
شهر رشت سومین شهر توریستی ایران و بزرگترین شهر در میان خطه استان هایزشمالی کشور است و
اکنون شهر آبستن بحران های جدی مدیریت شهری است و این موضوع می تواند به زایش بحران های جدی منجر شود که حتی انتخاب شهردار نیز دیگر به سادگی آن را چاره نکند.

موضوع عدم انتخاب شهردار و رد صلاحیت های مکرر منتخبان شورای شهر حالا چنان بالا گرفته است که حتی بین شهروندان نیز رشت را به عنوان شهر بی کلانتر خطاب می کنند. موضوعی که حتی منجر به واکنش نماینده ولی فقیه در استان گیلان شد .

جدال های درون شورا ، عدم انتخاب کاندیدای مناسب برای شهرداری ، در کنار حداقل ۳ مورد رد شدن گزینه های منتخب توسط وزارت کشور اما شایعات بسیاری را بر سر زبان ها انداخت. این که چرا کلان شهری توریستی در یکی از مهم ترین مقاطع سال یعنی نوروز سال ۹۸ بدون شهردار ماند و این که پس از ۹ ماه حرف هایی مطرح شد که می گفت چرا باید مسعود نصرتی به عنوان شهرداری که در شهر اثرات موفقی از خود به جا نهاده بود اصلا از شهرداری رشت کوچ می کرد تا شهر دچار سرگیجه های مفرط بدون مدیریت واحد شهری باشد.در این میان شایعه انحلال شورای شهر رشت به خاطر عدم انتخاب به موقع شهردار نیز خود به ادامه بحران های مدیریت شهری این شهر توریستی افزود. هر چند که گویا در نهایت توضیحات اعضای شورای شهر رشت ،وزرات کشور را قانع کرد که تا انتخاب شهردار توسط این شورا دست نگاه دارد.

از سویی دیگر همزمان با اوج گرفتن نارضایتی ها ، وضعیت شهری نیز رو به بحران نهاد . موضوع این مساله که چطور اصلا اعضای شورای شهر برای افتتاح پروژه های ساده استانی به همراه دوربین و همراهانشان در محل حاضر می شوند در حالی که مشکلات بزرگ تر و عدیده شهر دیده نمی شود. روند بازسازی بناها و خانه های تاریخی که سرعت گرفته بود به طور کامل متوقف شد و کمی بعدتر حتی پروژه هایی که کلنگ آغازشان بر زمین خورده بود نیز به طور کامل روند ادامه فعالیت آنان متوقف شد.
حالا و با انتخاب چهارمین گزینه توسط شورای شهر رشت باید منتظر ماند و دید پاسخ وزارت کشور به این انتخاب چه خواهد بود و شهر رشت را آیا در نهایت سامانی خواهد بود؟

خبرنگار : مرجان قربانی فر
دبیر : میرا قربانی فر