انتقاد از پولی شدن داروهای رایگان تالاسمی/ افزایش ۴ برابری قیمت داروها

رییس انجمن تالاسمی با انتقاد از پولی شدن داروهای رایگان بیماران تالاسمی و افزایش ۴ برابری قیمت داروها گفت: روزانه بیش از صد تماس از سوی بیماران داریم که نسبت به نبود دارو اظهار ناراحتی می‌کنند.

به گزارش شمارسانه به نقل از ایلنا، میثم رمضانی رییس انجمن تالاسمی گفت: بیماران تالاسمی در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند و اوضاع فعلی بسیار نابسامان است. داروهای خارجی تالاسمی به طور معدود و محدود در بازار وجود دارند.

او ادامه داد: قیمت داروهای خارجی بسیار بالاست و توان مالی اغلب بیماران در آن حد نیست که آنها را تهیه کنند. به دلیل عدم فرهنگ‌سازی در زمینه اشتغال، بیکار هستند. بنابراین عده ای معدود از داروهای خارجی استفاده می‌کنند.

به گفته او بیماران تالاسمی در تامین هزینه‌ها از سوی دولت و مراجع دولتی حمایت نمی‌شوند. سبدهای کالای حمایتی که توسط وزارت رفاه و دیگر مجموعه‌های سیستم‌های دولتی توزیع می‌شود اغلب به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی تعلق می گیرد. افرادی که بیماری‌های خاصی چون تالاسمی و هموفیلی دارند و آنهایی که به بیماری‌های صعب‌العلاج دچارند در این میان سهمی ندارند.

وی تاکید کرد: در صورتی‌که بیماران مختلف با امراض خاص یا حتی آنهایی که مثلا هفته‌ای دوبار دیالیز می‌شوند، امکان کار کردن ندارند. در این باره بارها با مراجع ذیربط مکاتبه کرده‌ایم، حتی به وزارت رفاه نیز مراجعه کرده‌ایم، اما مسئولان در پاسخ گفته‌اند که سرفصلی ندارند و وظیفه‌شان صرفا کمک به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی است.

رمضانی بیان داشت: قیمت داروها افزایش چهار برابری داشته است. در پیگیری‌ها و مراجعات چندباره به مجلس و مکاتبات با رییس‌جمهور و وزیر از شرکت‌ها خواسته شد تا قیمت‌ها را پایین‌تر بیاورند. در همین راستا منابعی نیز به آنها تزریق شده، اما با این حال قیمت داروها به روال قبل بازنگشته است. در صورتی که همان داروها سال گذشته به صورت رایگان به بیماران ارائه می‌شدند.