فقرو معلولیت؛ علت بازماندگی از تحصیل حدود ۱۹ هزار کودک

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور از پیگیری وضعیت حدود ۱۹ هزار کودک بازمانده از تحصیل از سوی سازمان بهزیستی خبر داد و گفت: براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۲۴۰۰ کودک به دلیل فقر و حدود ۱۶ هزار کودک به دلیل معلولیت، از تحصیل بازمانده بودند.

به گزارش شمارسانه به نقل از ایسنا، حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی گفت: پیگیری وضعیت بازماندگی از تحصیل حدود ۱۹ هزار کودک برعهده سازمان بهزیستی بوده است. ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ کودک به دلیل فقر و ۱۶۵۰۰ کودک به دلیل معلولیت از تحصیل بازمانده بودند. همچنین ۵۰ تا ۶۰ نفر از این کودکان اتباع بیگانه بودند.

به گفته او اغلب کودکانی که به دلیل فقر به مدرسه نمی‌رفتند به تحصیل برگشتند. به حدود ۱۳۰۰ نفر کودکان معلول نیز کمک شد تا ادامه تحصیل بدهند.

وی بیان کرد: عمده کسانی که امکان ادامه تحصیلشان فراهم نشده به دلیل معلولیت جسمی، حرکتی و ذهنی آنها بوده است. بعضی از این کودکان آموزش‌پذیر نبودند و لازم بود تا به مدارس استثتایی بروند. اعتبار مورد نیاز برای بازگشت این کودکان به تحصیل با کمک وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و اعتبارات سازمان بهزیستی تامین شده است.

او ادامه داد: در همه جای دنیا سیاست این است که کودکان معلول تا جای ممکن در مدارس عادی درس بخوانند. فقط در مواردی که معلولیت‌های ذهنی شدید است و قادر به یادگیری نیستند در مدارس استثنائی حضور پیدا کنند.کودکانی که که صرفا معلول جسمی-حرکتی هستند یا معلولیت ذهنی خفیف دارند.

مسعودی فرید گفت: حل موضوع آموزش این کودکان با وزارت آموزش و پرورش است. سازمان بهزیستی نیز باید موانع مالی حضور این کودکان در مدارس را رفع کند. برای مثال اگر خانواده‌ای فقیر یا در مورد نگهداری از کودک دچار مشکل است، سازمان بهزیستی و معاونت توان‌بخشی اقداماتی را به شکل ویژه انجام می‌دهد.

وی افزود: بهزیستی در مورد ایاب و ذهاب این کودکان نیز به آنها کمک می‌کند. همچنین کمک برای تهیه وسایل کمک توان بخشی و رفاهی از جمله ویلچر، لوازم التحریر، پوشاک و … بر عهده این سازمان است.