عبور از ساحل بندر عباس احتمال سقط جنین را بالا می‌برد!

‌رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات کشور: ۳۵ درصد دختران و ۵۰ درصد پسران استعمال قلیان دارند. یک خانم باردار اگر از مکان‌های تفریحی شهر بندرعباس از جمله بلوار ساحلی عبور کند دود از طریق مادر و جفت وارد بدن جنین می‌شود و در نهایت رشد جنین متوقف خواهد شد.

‌به گزارش شمارسانه به نقل از ایسنا،‌ محمدرضا مسجدی ‌رئیس جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات گفت: ۳۵ درصد دختران و ۵۰ درصد پسران استعمال قلیان دارند. اگر یک خانم باردار از مکان‌های تفریحی شهر بندرعباس از جمله بلوار ساحلی عبور کند دود از طریق مادر و جفت وارد بدن جنین می‌شود. و در نهایت رشد جنین متوقف خواهد شد. در برخی موارد احتمال سقط‌جنین نیز هست. اگر نوزاد هم متولد شود احتمال ابتلای نوزاد به آسم وجود دارد و عوارض دود ناشی از دخانیات از زندگی جنینی تا سالمندی ادامه پیدا می‌کند.

او درمورد استعمال دخانیات در کشور گفت: ۳۵ درصد دختران و ۵۰ درصد پسران نیز قلیان می‌کشند. ۴ بیماری از جمله بیماری‌های تنفسی، سرطان، دیابت و اختلالات روانی بعد از بیماری‌های قلب و عروق سلامت جامعه را تهدید می‌کند. استعمال دخانیات، عدم تحرک بدنی، مصرف الکل، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا به‌عنوان عوامل خطر شناخته می‌شوند.

وی افزود: سالانه نزدیک به ۶۰ هزار نفر در کشور به دلیل استعمال دخانیات فوت می‌کنند. ۱۰ درصد از این میزان افرادی هستند که در معرض دود سیگار و قلیان قرار دارند، ۸۰ درصد کسانی که به اعتیاد دچار می‌شوند از قلیان و سیگار شروع کرده‌اند. مهم‌ترین اقدام در پیشگیری و کنترل دخانیات همکاری بین بخشی، اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی عمومی است.

مسجدی ادامه داد: ۲۰ تا ۲۲ درصد از آقایان و ۲ تا ۴ درصد از بانوان در کشور سیگار مصرف می‌کنند.

به گفته وی ایران جزء نخستین کشورهایی است که سال ۸۶ قانون جامع کنترل دخانیات را وضع کرده است. اما در اجرای آن جز ضعیف‌ترین کشورها به شمار می‌رود.