«واگذاری غیرقانونی» ۲۰ هکتار از جزیره به دانشگاه آزاد

بخشدار جزیره هرمز با اعلام خبر واگذاری ۲۰ هکتار از اراضی جزیره کوچک هرمز به دانشگاه آزاد اسلامی می‌گوید: در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری این زمین‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی کاملا غیرقانونی است. آقای استاندار فرمودند که اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

مجدالدین حسینی، بخشدار جزیره هرمز درباره اخباری مبنی‌ بر واگذاری زمین و ساخت‌و‌ساز در این جزیره گفت: دانشگاه آزاد اسلامی با فازهای آتی که دنبال می‌کند، حدود ۱۰ تا ۱۱هکتار زمین در بندرعباس با ۶۰۰ هزار نفر جمعیت در اختیار خواهد داشت. با این حال، ۲۰ هکتار از زمین‌های جزیره هرمز به شکل غیرقانونی به نام این دانشگاه سند خورده است.

حسینی در پاسخ به اینکه زمین‌ها از سوی کدام نهاد به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شده یا مجوز گرفته است، بیان داشت: باید اسناد و مدارک آن بررسی شود و از آنجایی که من تازه این سمت را تحویل گرفته‌ام، در حال بررسی موضوع هستم. واگذاری ۲۰ هکتار زمین در جزیره هرمز با ۶ هزار نفر جمعیت به دانشگاه آزاد اسلامی کاملاً غیرقانونی است. چراکه برنامه‌ها و کاربری این اراضی در طرح جامع توسعه جزیره مشخص نشده است. آقای استاندار فرمودند اسناد واگذاری باید باطل شود و ما مجدانه پیگیر ابطال آن هستیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا شواهدی از ساخت و ساز یا ویلاسازی در جزیره مشاهده کرده‌اید یا نه گفت: خیر! اگر چنین اتفاقی بیفتد ما مطلع می‌شویم. ضمن اینکه من از مردم تنها مطالبی درباره واگذاری زمین شنیده‌ام.

او درباره اینکه مرجع صدور مجوز برای ساخت و ساز در این جزیره کیست، اظهار: مجموعه منابع طبیعی، میراث فرهنگی و اداره محیط زیست و ما هم وظیفه نظارت بر آن‌ها را داریم.

حسینی ادامه داد: از آنجایی که جزیره هرمز کوچک و مجموعاً ۴۲ کیلومتر مربع است و واگذاری زمین برای فعالیت اقتصادی و طرح‌های توسعه به غیربومی‌ها در سند توسعه جزیره تعریف نشده است، من با صدور مجوز برای غیربومی‌ها مخالفم. این جزیره باید برای بسط گردشگری مورد استفاده قرار گیرد. برای این امر هم بومی‌ها در اولویت قرار دارند، در غیر این صورت امور به غیربومی‌ها واگذار می‌شود.

بخشدار هرمز درباره خبر ساخت ویلا توسط یکی از آقازاده‌ها در پوشش پرورش میگو در سواحل این جزیره تصریح کرد: این خبر را از شما و برخی از مردم شنیده‌ام، اما از صحت آن اطلاعی ندارم.

وی افزود: هرمز جزیره بزرگی نیست، اما اداره‌های سطح استان آنقدر زیاد هستند که هر نهادی بخواهد بخش‌هایی از آن را واگذار کند یا مجوزی درباره فعالیت در آن بدهد. مواردی بوده است که فردی با مجوز استانداری و نهادهای مربوطه به جزیره آمده، اما زمان شروع پروژه ما متوجه شدیم زمین پیشتر به فردی واگذار شده است، به همین جهت من نمی‌توانم با اطمینان درباره موضوع اظهارنظر کنم.

حسینی با اشاره به اخبار صدور مجوز برای پرورش میگو در جزیره هرمز، گفت: اگر فردی بخواهد اقدام به پرورش میگو در سطح وسیع در جزیره کند، درخواست او باید با توجه به سند توسعه جزیره هرمز که دو سال از عمر تدوین آن می‌گذارد بررسی شود. اگر این سند اجازه چنین کاری دهد، ما تابع آن هستیم.